Po andrzejkowe wróżby przyszli do biblioteki

Ostatnie dni listopada upływają w naszej bibliotece pod znakiem wróżb andrzejkowych. Przyświeca temu odwieczne pragnienie człowieka, by poznać swoją przyszłość. W tym roku gościliśmy z tej okazji trzy grupy: 23 listopada uczniów ze Szkoły Podstawowej w Hureczku, 27 listopada uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przemyślu, zaś 28 listopada uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 2 KAMON w Przemyślu.

Jako że pretekstem do spotkania w bibliotece z dziećmi jest zawsze książka, młodzi uczestnicy zajęć poznali piękne publikacje etnograficzne mówiące o polskich tradycjach, świętach i zwyczajach. Przywołaliśmy również kilka andrzejkowych wróżb za pośrednictwem książki „Święta z tradycją” Marzeny Kuźmińskiej. Następnie pod czujnym okiem zaprzyjaźnionego czarnego kota zaczęliśmy wróżyć. Sprawdziliśmy, jaki zawód wypadnie nam uprawiać w przyszłości, za pomocą własnych butów dowiedzieliśmy się, kto pierwszy wyjdzie za mąż bądź się ożeni, zaś kolorowe karteczki losowane z czarodziejskiego pudełka z kluczem ukazywały nam to, czego wystrzegać się w najbliższej przyszłości.

Na koniec naszych spotkań wróżba z trzema kubeczkami informowała nas, co nas czeka w przyszłości: czy będzie to stan małżeński, bogactwo czy może pójście do zakonu.

Serdecznie dziękujemy za wspólne zabawy i zachęcamy do częstego odwiedzania Przemyskiej Biblioteki Publicznej.

Zajęcia poprowadziła Małgorzata Tomków z PBP.

 

Na skróty