Nowości wydawnicze w Czytelni Głównej

Wraz z nadejściem nowego roku zachęcamy Państwa do odwiedzin Czytelni Głównej i wypożyczenia nowości wydawniczych. Wybrane pozycje poleca dr Monika Maziarz z PBP.
 

Joanna Kuciel-Frydryszak, „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2023.

„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak to poruszający obraz kobiet, które w sposób nadludzki mierzyły się z bynajmniej nie sielankową rzeczywistością polskiej wsi pierwszych dekad XX wieku. Umęczone pracą od świtu do nocy, całkowicie podporządkowane mężom, często poślubionym z przymusu, myślały tylko o wykarmieniu rodziny i przetrwaniu kolejnego dnia, wpisując się w zastany schemat kulturowy, który nie przewidywał dla nich prawa do jakiegokolwiek buntu. I tylko czasem pozwalały sobie na marzenia o pańskim życiu. Historie przytoczone przez autorkę z pewnością nie pozostawią nikogo obojętnym, zwłaszcza że spora ich część przypomina historie naszych własnych babek, które po lekturze „Chłopek” docenimy chyba jeszcze bardziej.
 

Bożena Wojnowska, „Inna twarz Korczaka. Szkice o dwoistej tożsamości (i nie tylko)”, Wydawnictwo Austeria, Kraków–Budapeszt–Syrakuzy 2023.

W książce „Inna twarz Korczaka” Bożena Wojnowska omawia zagadnienie dwoistej tożsamości znakomitego pisarza, publicysty, wychowawcy i lekarza, który sam siebie nazywał Polakiem i Żydem. Jak się okazuje, to zakorzenienie w dwóch środowiskach mocno odcisnęło się na jego biografii. Wojnowska pokazuje na przykład, że żydowskie pochodzenie pisarza umocniło w nim postawę wrażliwości na krzywdę społeczną, a zwłaszcza na sytuację grup mniejszościowych i uciskanych, co znalazło wyraz w zainteresowaniu autora problematyką dziecka i w walce o jego prawa. Wśród wielu studiów korczakowskich pozycja ta wyróżnia się o tyle, że zawiera tematy dotąd rzadko omawiane, na przykład dotyczące związków pisarza z Palestyną, jego twórczości satyrycznej czy nastawienia dialogicznego.
 

Agnieszka Lewandowska-Kąkol, „Skradziona tożsamość. Polskie dzieci w rękach nazistów”, Wydawnictwo Replika, Poznań 2023.

Warto sięgnąć również po książkę Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol „Skradziona tożsamość. Polskie dzieci w rękach nazistów”. Przeczytamy w niej o bezwzględnym mechanizmie III Rzeszy i jego straszliwych skutkach dla osób, które hitlerowcy uznali za „rasowo przydatne”. Część ofiar do dziś mierzy się z traumą, część nie ma pojęcia o swoim pochodzeniu. Temat poruszony w książce był prawie nieobecny w szerszej świadomości z powodu obojętności badaczy, a po drugiej stronie Odry nawet ich niechęci. Autorka gorzko konstatuje, że na forach internetowych częściej niż o porwaniach dzieci mówiło się o grabieży dzieł sztuki, co jest tym bardziej dojmujące, że chodzi przecież o zupełnie bezbronne istoty, wobec których dopuszczono się zbrodni wynarodowienia. Omawiana pozycja ma wielką wartość dokumentacyjną i poznawczą, więc dobrze by było, gdyby znalazła wielu czytelników.
 

Jarosław Molenda, „Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika”, Prószyński i S-ka, Warszawa 2023.

Wielbicielom kultowej serii książek o Panu Samochodziku, ale też pełnokrwistych biografii polecamy rzecz o Zbigniewie Nienackim – postaci co najmniej kontrowersyjnej; dość wspomnieć, że dobrowolnie współpracował z bezpieką, popierał wprowadzenie stanu wojennego oraz miał skłonność do używek, konfabulowania i skandali obyczajowych. Warto przeczytać biografię tego pisarza choćby po to, by się przekonać, jak bardzo różnił się od wykreowanego przez siebie bohatera, który zawładnął wyobraźnią nastolatków w czasach PRL.
 

Pozostałe nowości w zbiorach Czytelni Głównej

 • Kazimierz Brandys, „Mała księga. Wariacje pocztowe, wstęp i opracowanie Marcin Wołk”, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 2023.
   
 • „Czytanie językami. Praktyki interpretacyjne dla nauczycieli i studentów”, Instytut Literatury, Kraków 2022.
   
 • Dariusz Kosiński, „Teatr, który nadchodzi”, słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2023.
   
 • Joanna Kuciel-Frydryszak, „Służące do wszystkiego”, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2022.
   
 • Stanisław Lem, „Pamiętnik znaleziony w wannie i inne utwory”, wstęp i opracowanie Paweł Majewski, Zakład Naukowy im. Ossolińskich, Wrocław 2022.
   
 • Antoni Libera, „Madame”, wyd. 5, Wydawnictwo Znak, Kraków 2021.
   
 • Józef Mackiewicz, „Droga donikąd”, Wydawnictwo Kontra, Londyn 2022.
   
 • Anne Paddy, „Tamara Łempicka za kulisami”, Bosz, Olszanica 2023.
   
 • Martin Pollack, „Topografia pamięci”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2023.
   
 • Maria Anna Potocka, „Kobieta postfeministyczna. Dyktatura kobiet”, Wydawnictwo Austeria, Kraków–Budapeszt–Syrakuzy 2022.

 

Nowości wydawnicze w Czytelni Głównej

 

Data publikacji: 08-01-2024 08:48

Na skróty