Ferie jak z bajki w Przemyskiej Bibliotece Publicznej

Każda bajka kiedyś się kończy. Ta, którą snuliśmy w drugim tygodniu ferii zimowych 2024 w bibliotece – także. Bardzo się cieszymy, że codziennie bawiło się z nami ponad dwadzieściorga dzieci, a łącznie w tym czasie odwiedziło nas ok. 500 młodych czytelników. Stałej grupie dzieci zaproponowaliśmy szeroki wachlarz tematyczny zajęć, wierząc, że każdy z uczestników znajdzie coś dla siebie.

Zaczęliśmy od spotkania w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu „Bądź z innej bajki”, które poprowadziła Alicja Kunert. Przenosząc się w świat znanych baśni, dzieci dowiedziały się, jakie zagrożenia mogą na nie czyhać w sieci i jak sobie z nimi poradzić. Poznały takie zjawiska, jak patostreamy, grooming czy cyberprzemoc, a Śpiąca Królewna przybliżyła im zjawisko FOMO – czyli strachu przed tym, co nas omija. Finalnie wszyscy zaśpiewali piosenkę: „Z internetem świat jest bliski, lecz internet nie jest wszystkim. Dobrze jest się z nim rozłączyć, sieć w tym czasie się nie skończy”.

W środę nasi mali gości szlifowali języki niemiecki i angielski na „Spotkaniu z bardzo głodną gąsienicą”, które poprowadziła Ewa Holbój przy udziale Małgorzaty Tomków i Alicji Kunert. W trakcie spotkania wysłuchali krótkiej historii w trzech wersjach językowych autorstwa Erica Carle o małej zielonej gąsienicy, która wędruje przez świat w poszukiwaniu różnych smakołyków. Następnie wspólnie spróbowaliśmy nazwać po niemiecku i angielsku wszystkie przysmaki, jakie pochłonął nasz sympatyczny robaczek. Poznawaliśmy, powtarzaliśmy i utrwalaliśmy nowo poznane słownictwo przez zabawę i prace plastyczne. Na koniec zaśpiewaliśmy piosenkę, a dzieci przebrane za gąsieniczkę zatańczyły piękny taniec głównej bohaterki spotkania.

Kolejny dzień upłynął pod znakiem polskich legend, które uczestnikom przybliżyła Katarzyna Bednarz-Soja, kierownik Działu dla Dzieci i Młodzieży. Najpierw wzięły one udział w zabawie „pajęczyna”, która miała na celu integrację, a potem dzięki krótkim wierszykom przypomniały sobie znane polskie legendy, takie jak: „Syrenka warszawska”, „Smok wawelski”, „Czarcia łapa”, „Poznańskie koziołki” oraz wyszukiwały w tekstach archaiczne wyrazy (np. „pieczara”, „trykać”), do których przyporządkowywały synonimy. Sprawdzianem wiedzy o legendach była krzyżówka, z którą poradziły sobie znakomicie. Potem dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały papierowy spektakl teatru kamishibai z kartami legendy „Smok wawelski”, zilustrowanymi przez wybitną polską ilustratorkę Elżbietę Gaudasińską z tekstem Magdaleny Zarębskiej. Dużo emocji wzbudziła zabawa „skarb smoka”, w której wybrane dziecko, przebrane w kostium smoka, musiało strzec skarbów zgromadzonych w jaskini przed swoimi kolegami. Na zakończenie zaś każdy uczestnik otrzymał zadanie, aby wyciąć i skleić własny miniteatrzyk kamishibai oraz wymyślić i narysować na taśmie fiskalnej własną historyjkę obrazkową rozpoczynającą się od słów „dawno, dawno temu”.

W piątkowe przedpołudnie nasi młodzi przyjaciele dali się ponieść skrzydłom wyobraźni pobudzanej przez literaturę. W trakcie zajęć pt. „Skrzydła wyobraźni”, które poprowadziła Małgorzata Tomków, dzieci prezentowały swoje ukochane książki, tym samym polecając je do lektury koleżankom i kolegom. Udało nam się również „uskrzydlić” książki zakładkami ozdobionymi skrzydłami. Na koniec czekała nas sesja zdjęciowa na tle olbrzymich skrzydeł wyobraźni (pieczołowicie wykonanych przez Martę Wajdę według pomysłu Małgorzaty Tomków), dzięki którym przenieśliśmy się w różne fantastyczne krainy. Zajęcia zostały oparte na książce Iwony Pietrzak-Płachty pod tytułem „Wypożyczalnia skrzydeł. Opowieść o magii czytania”.

W sobotę dzieci miały okazję wykazać się refleksem, koncentracją i spostrzegawczością, do czego zachęciła ich Marta Wajda na spotkaniu pt. „Czarodziejska kareta”. Zabawom nie było końca. Oprócz tych początkowych, integracyjnych: „Wędrujący dzwonek”, „Wyścig maskotek”, Z kubka do kubka” pojawiły się zagadki, łamigłówki i próby zapamiętania jak największej liczby szczegółów. Ponadto dzieci przekonały się, czym jest iluzja optyczna i jak łatwo oszukać mózg, by na końcu osiągnąć mistrzostwo w „Zręcznych kręglach” czy „Szybkiej stopie”.

Był to jednocześnie ostatni dzień „Ferii jak z bajki w bibliotece”, toteż ich uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody za udział w zajęciach. Nie obyło się bez miłych podziękowań i zaproszenia do częstych odwiedzin naszej książnicy.

Przez cały tydzień ferii w bibliotece uczestnicy poznawali również ciekawe serie książkowe polecane przez Justynę Pasierską. Udało się omówić np. serię książek „Przygody Wilka” autorstwa Lallemand Orianne. Zabawne opowiadania o wilku, który obchodzi urodziny, kocha góry, ma humory czy też poleciał w kosmos, bawią i poruszają wyobraźnię najmłodszych na całym świecie. Dzieci odkrywały także tajemnice książek z czytelni, które nierzadko zaskakują swoimi efektami specjalnymi: potrafią zagrać melodię, świecić, ich ilustracje są przestrzenne, a czasem, by je dokładnie obejrzeć, należy założyć okulary 3D. 

Oprócz książek na spotkaniach gościły również gry planszowe. Za każdym razem ich zasady objaśniał Wojciech Kalinowski, po czym prezentował pokazową rozgrywkę. Największe emocje budziła rywalizacja w „Gold Armadę”, podczas której gracze starali się zgromadzić jak największy skarb piratów. Ponadto dzieci toczyły pojedynki w grach: „Dwie Wieże”, „Superstonoga” i „Domino logopedyczne”.

Gorąco dziękujemy Wam, Drogie Dzieci, za wspólnie spędzony czas, pełen bajecznych przygód, radości i książkowych fascynacji. Teraz wypoczęci i pełni energii wracajcie do szkolnych zajęć, nie zapominając jednak, że czekamy na Was niemal codziennie w Waszej ulubionej bibliotece. smile

 

 

 

 

 

 

 

Data publikacji: 13-02-2024 17:04

Na skróty