Propozycje nowości w Czytelni Głównej

W ubiegłym roku i z początkiem nowego na rynku wydawniczym pojawiło się wiele publikacji wartych uwagi. Część z nich znalazła się w najnowszej ofercie Czytelni Głównej. To teksty o inspirujących dziejach całych społeczności i zachodzących w nich przemianach. To również losy postaci, które w różny sposób zapisały się na kartach historii. Oto wybrane propozycje, do których lektury zachęca dr Maria Wójcik z PBP.

 

Norman Davies, „Galicja”, Znak Horyzont 2023.

Bodaj najsłynniejszy brytyjsko-polski historyk analizuje losy ziem dawnej Rzeczpospolitej, tych szczególnie bliskich nam, przemyślanom. Były one centrum, w którym ludzie różnych języków i wyznań żyli obok siebie i wspólnie budowali swoją przyszłość. Podtytuł „Historia nie narodowa” przewrotnie odnosi się do dziejów wielu narodów, m.in. Polaków, Ukraińców, Żydów czy Austriaków.

 

Lindsey Fitzharris, „Facemaker. Historia człowieka, który stworzył chirurgię plastyczną”, Znak Literanova 2023.

Fascynujący przypadek lekarza, którego pasja i determinacja zaowocowały rewolucją w chirurgii twarzy. W czasie I wojny światowej społeczeństwo zdało sobie sprawę z dotkliwości ran poniesionych w obrębie twarzoczaszki. Obrażenia te skutkowały nie tylko cierpieniem fizycznym, ale też psychicznym, związanym ze zmianą wyglądu, odrzuceniem przez najbliższych i brakiem akceptacji w społeczeństwie. Właśnie temu problemowi starał się zaradzić Harold Gilles.

 

Judith Flanders, „Życie codzienne w Londynie Dickensa”, Państwowy Instytut Wydawniczy 2023.

Publikacja o zwyczajnym życiu w niezwyczajnym miejscu i czasie, dziewiętnastowiecznej stolicy Wielkiej Brytanii. Miejsce będące centrum przemysłu i handlu, gwarne i różnorodne, było wielokrotnie portretowane na kartach słynnych powieści. Lektura obowiązkowa dla fanów twórczości Charlesa Dickensa i wszystkich, którzy chcieliby wniknąć w rzeczywistość Londynu z XIX wieku.

 

Katarzyna Stoparczyk, „Franciszek Pieczka. Portret intymny”, Wydawnictwo Mando 2024.

Któż z nas nie rozpoznaje tego legendarnego aktora? Mnóstwo świetnych kreacji przyniosło mu zasłużoną sławę. Znamy go z ekranów telewizorów i teatralnych scen. A jaki był naprawdę? Wtedy, kiedy nie grał? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Katarzyna Stoparczyk, rysując intymny portret artysty złożony z różnych fragmentów jego życia.

 

Pozostałe nowości:

  • Helen Colebrook, „1000 wzorów rysunków do bullet journal”, Wydawnictwo Publicat 2023.

  • Marianna Dushar, „Kuchnia lwowska. Moja kulinarna podróż przez Galicję”, Znak Literanova 2023.

  • Krzysztof A. Meissner, „Klasyczna teoria pola”, Wydawnictwo Naukowe PWN 2024.

  • Zbigniew Mielczarek, „W świecie Islamu. Przewodnik dla turystów”, Wydawnictwo Sorus 2021.

  • Grzegorz Motyka, „Akcja „Wisła” ’47. Komunistyczna czystka etniczna”, Wydawnictwo Literackie 2023.

  • Joanna Nojszewska, „Kobiety, które śpiewały Młynarskiego”, Wydawnictwo Marginesy 2024.

  • Aleksandra Przegalińska i Paweł Oksanowicz, „Sztuczna inteligencja. Nieludzka, arcyludzka”, Znak 2023.

Propozycje nowości w Czytelni Głównej

Data publikacji: 02-03-2024 10:32

Na skróty