„Ballady i romanse” – wieczór poezji Adama Mickiewicza w Centrum Aktywizacji Społecznej z udziałem Dyskusyjnego Klubu Książki

11 marca 2024 r. w Centrum Aktywizacji Społecznej przy ul. J. Słowackiego 13 odbył się wieczór poezji Adama Mickiewicza, który był wspólną inicjatywą członków Przemyskiej Rady Seniorów i Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Przemyskiej Bibliotece Publicznej.

Spotkanie rozpoczęła pani Helena Warda (DKK), która w zwięzły i ciekawy sposób przedstawiła zgromadzonym biografię pisarza w kontekście jego debiutu literackiego – „Ballad i romansów” (1822) – który uważany jest w literaturze polskiej za manifest polskiego romantyzmu.

W dalszej części wybrzmiały ballady Wieszcza przeczytane przez członkinie DKK: Barbarę Matyję („Romantyczność”), Marię Brodowską i Janinę Cieślę („Powrót taty”), Helenę Wardę („To lubię”) oraz Katarzynę Bednarz-Soję („Trzech Budrysów”), koordynatorkę Klubu. Na szczególną uwagę zasługuje ballada „Świteź”, którą w piękny poetycki sposób wyrecytowała Barbara Różycka (DKK). Natomiast utwór „Pani Twardowska” przeczytał Tadeusz Szczerbaty, przedstawiciel Przemyskiej Rady Seniorów.

Na podsumowanie spotkania odbył się krótki konkurs z wykorzystaniem kart edukacyjnych gry karcianej „Świteź”, w której uczestnicy mieli za zadanie odgadnąć tytuł ballady na podstawie cytatu oraz grafiki.

 

Data publikacji: 15-03-2024 12:08

Na skróty