130 młodych ludzi uczestniczyło w zajęciach na temat bezpieczeństwa w sieci

W lutym i marcu 2024 r. Przemyska Biblioteka Publiczna, tak jak w latach ubiegłych, włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI). Dzień ten, obchodzony z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r., ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest ponadto podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i lokalnym, przy zaangażowaniu wielu instytucji.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Komendę Główną Policji.

W Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbył się cykl zajęć poświęconych bezpieczeństwu w sieci, w których uczestniczyła młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Przemyśla i powiatu. Gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1, z Zespołu Szkół Salezjańskich, z Zespołu Szkół w Grochowcach oraz Zespołu Szkół w Nehrybce.

Motywem przewodnim spotkań było szeroko pojęte bezpieczeństwo w sieci i zjawisko hejtu jako braku szacunku i tolerancji dla drugiego człowieka. Wraz z Fejsmenem, bohaterem filmu edukacyjnego, uczestnicy podążali w głąb Internetu, próbując odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób można w sieci stracić twarz. Ponadto dowiedzieli się wielu przydatnych informacji z zakresu ochrony danych osobowych i udostępniania własnego wizerunku w Internecie, zwłaszcza na portalach społecznościowych, co z pewnością wpłynie na zwiększenie wśród nich świadomości na temat zagrożeń internetowych i sposobów ich niwelowania.

Spotkania poprowadziła Alicja Kunert z PBP.

 

Data publikacji: 05-04-2024 15:25

Na skróty