X Jubileuszowy Turniej Wiedzy o Baśniach „Andersenada”

Kwiecień to najlepszy miesiąc, żeby przypominać naszym Czytelnikom o pięknie zawartym w baśniach Hansa Christiana Andersena. Dlaczego? Otóż co roku, 2 kwietnia, w dzień urodzin słynnego baśniopisarza, świętujemy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, zaś 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Nie da się ukryć, że z wielką przyjemnością wracamy do kart ulubionych baśni i odkrywamy mądrości w nich zawarte, do czego zachęcamy również uczestników Turnieju Wiedzy o Baśniach „Andersenada”, który w tym roku odbył się w naszej bibliotece po raz dziesiąty. Na tak piękny jubileusz postanowiliśmy odświeżyć nieco format wydarzenia i nadać mu bardziej warsztatowy charakter. Do naszej zabawy zgłosiły się dwie placówki: Szkoła Podstawowa nr 11 w Przemyślu (klasa III, grupa świetlicowa) oraz Szkoła Podstawowa Absolwentów I LO w Przemyślu (klasa II).

12 kwietnia uczniowie obu szkół stanęli w obliczu kilku wyzwań, by wnikliwiej przyjrzeć się perypetiom bohaterów przeczytanych wcześniej utworów. Na początku naszych małych gości w sali wielofunkcyjnej powitała Katarzyna Bednarz Soja, kierownik Działu dla Dzieci i Młodzieży. Tam mogli się oni pochwalić rysunkami, które ilustrują losy ulubionych bohaterów. Następnie Henryk Lasko zaprosił wszystkich uczestników do swojej pracowni plastycznej, by opowiedzieć o hobby duńskiego baśniopisarza, którym były misterne wycinanki oraz zabawa w teatr. Nie ma lepszego miejsca w naszej bibliotece, by mówić o teatrze, bowiem to właśnie przy pracowni pana Henryka znajduje się Teatr na Patyku, w którym za pomocą kukiełek wyczarowywane są przedstawienia z udziałem samych dzieci. Tu też nasi goście przypomnieli sobie, czym charakteryzuje się baśń jako gatunek literacki.

W dalszej części spotkania uczestnicy musieli zmierzyć się z kolejnymi wyzwaniami, takimi jak: tor przeszkód, segregowanie kolorowego pierza, wysłuchanie baśni w formie teatrzyku kamishibai oraz wcielenie się w wybranego bohatera. Następnie uczniowie zostali zaproszeni do Działu dla Dzieci i Młodzieży, gdzie nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i dyplomów. Na wszystkich uczestników jubileuszowego X Turnieju Wiedzy o Baśniach czekał wspaniały tort. Tym samym X Jubileuszowa „Andersenada” przeszła do historii. Zapraszamy do wspólnej zabawy za rok!

Wszystkim uczestnikom „Andersenady” serdecznie dziękujemy za wspólne chwile. Zachęcamy do częstego odwiedzania biblioteki i do udziału w kolejnych inicjatywach.

Fot. Adam Podulka

 

Data publikacji: 19-04-2024 12:16

Na skróty