„Ważne, by zaskoczyć czytelnika” – spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską

23 kwietnia 2024 r. z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Przemyskiej Bibliotece Publiczna gościła znana pisarka, lekarka neurolożka Ałbena Grabowska. Spotkanie zgromadziło liczną grupę czytelników książek autorki oraz fanów popularnego serialu „Stulecie Winnych”, który jest ekranizacją napisanej przez pisarkę sagi o rodzinie Winnych z podwarszawskiego Brwinowa, w którym Ałbena Grabowska obecnie mieszka.

Spotkanie poprowadziła dziennikarka i pisarka Bernadeta Szczypta, której rozległa wiedza o książkach i ciekawość biografii Ałbeny Grabowskiej zachęciły pisarkę do podzielenia się doświadczeniami związanymi ze zbieraniem materiałów, wyborem tematów powieści, zgromadzeni usłyszeli m.in. o tym, dlaczego pisarka nie została aktorką i co skłoniło ją do studiowania medycyny.

Wiele szczegółowych pytań zostało zadanych przez zgromadzoną publiczność, w tym członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tak więc uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że pisarstwo Ałbeny Grabowsiej rozpoczął tekst non-fiction „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”, który powstał z myślą o przekazaniu własnym dzieciom historii bułgarskich przodków i całkiem przypadkowo stał się w 2011 roku jej debiutem pisarskim.

Po napisaniu i sukcesie „Stulecia Winnych” oczekiwano od pisarki tekstów o podobnej tematyce, jednak zamierzenie sięgnęła po zupełnie inny gatunek powieści i udało jej się stworzyć trylogię „Alicja w krainie czasów”, z której tytułową bohaterką najbardziej się utożsamia. Padło pytanie o godzenie pracy w szpitalu z pisaniem książek. Autorka przyznała również, że wiedza medyczna z neurologii pomaga jej w konstruowaniu warstwy psychologicznej postaci, których losy wymyśla przed pisaniem powieści od początku do końca, dzięki czemu bohaterowie są bardziej wyraziści i realni.

Wiele książek Ałbeny Grabowskiej opiera się na wydarzeniach z historii, chociażby trylogia „Uczniowie Hipokratesa”, którą napisała w hołdzie dla zapomnianych przez historię pionierów nowoczesnej medycyny w Polsce, przypominając jednocześnie odkrytą historię Szpitala Ujazdowskiego. Za pośrednictwem trzech tomów powieści pisarka podsumowała i zakończyła osobisty rozdział, w którym to medycyna stanowiła główną oś jej życia zawodowego. Podobnie ważna jest historia w ostatniej książce Ałbeny Grabowskiej pt. „Najważniejsze to przeżyć”, w której II wojna światowa jest kanwą dla przejmujących losów bohaterów.

Podczas spotkania padły stwierdzenia czytelniczek, że pisarka, kreując losy bohaterów, niejednokrotnie bardzo zaskakuje czytających, zwłaszcza nieprzewidywalne są zakończenia powieści. Okazało się, że to efekt zamierzony i bardzo satysfakcjonujący dla autorki.

Emocjonujące, dwugodzinne spotkanie zakończyły indywidualne dyskusje przy podpisywaniu przez autorkę książek.

Spotkanie zorganizowano w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki, uczestniczyły w nim m.in. członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki, moderator Klubu Katarzyna Bednarz-Soja z PBP oraz Katarzyna Buczek z WiMBP w Rzeszowie, koordynator wojewódzki DKK. Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tekst: Katarzyna Bednarz-Soja

 

Data publikacji: 07-05-2024 13:18

Na skróty