„Magiczna skrzynko, otwórz się! Legenda o smoku wawelskim” – zajęcia czytelnicze

22 i 24 maja 2024 r. w Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się zajęcia poświęcone polskim legendom z udziałem uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu oraz dzieci z klasy trzeciej Szkoły Podstawowej nr 11 w Przemyślu.

Na wstępie zajęć dzieci zastanawiały się, jak powstała legenda i jakie są jej cechy gatunkowe. Następnie, czytając krótkie wierszyki, przypomniały znane polskie legendy, takie jak: „Syrenka warszawska”, „Smok wawelski”, „Czarcia łapa”, „Poznańskie koziołki” oraz wyszukiwały w tekstach archaiczne wyrazy (np. „pieczara”, „trykać”), do których przyporządkowywały synonimy. Na schemacie mapy Polski zaznaczały położenie miast, z którymi związane są prezentowane legendy, a w ramach utrwalenia wiedzy rozwiązały krzyżówkę, z czym poradziły sobie znakomicie.

Z dużym zainteresowaniem uczniowie obejrzeli papierowy spektakl teatru kamishibai z kartami legendy „Smok wawelski”, z tekstem Magdaleny Zarębskiej, zilustrowanymi przez polską ilustratorkę Elżbietę Gaudasińską.

W części warsztatowej zajęć każdy uczestnik otrzymał zadanie, aby wyciąć i skleić własny miniteatrzyk kamishibai oraz wymyślić i narysować na taśmie fiskalnej własną historyjkę obrazkową rozpoczynającą się od słów „dawno, dawno temu”.

Zajęcia poprowadziła Katarzyna Bednarz-Soja z PBP.

Data publikacji: 29-05-2024 10:08