VI Konkurs Recytatorski „Horyzont słowa. Czesław Miłosz”

27 maja 2024 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbył się VI Konkurs Recytatorski „Horyzont słowa. Czesław Miłosz”, w którym uczestniczyli uczniowie, nauczyciele oraz instruktorzy z 15 placówek edukacyjnych i kulturalnych województwa podkarpackiego.

Tegoroczną edycję konkursu, który odbył się w Czytelni Głównej przemyskiej biblioteki, poświęcono poezji Czesława Miłosza, jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku, laureata literackiej Nagrody Nobla. Czesław Miłosz jest również literackim Patronem Roku 2024, toteż nasi goście mogli obejrzeć przygotowaną z tej okazji wystawę zbiorów pt. „Czesław Miłosz. Ogrodnik poezji polskiej”, przybliżającą sylwetkę pisarza oraz różnorodne aspekty jego twórczości.

Wszystkich zgromadzonych w imieniu dyrektora PBP dr. Macieja Waltosia przywitała Katarzyna Bednarz-Soja, kierownik Działu dla Dzieci i Młodzieży, która następnie przedstawiła jury oceniające prezentacje konkursowe. W tegorocznej edycji konkursu w komisji zasiedli: Michał Kurek – aktor Teatru Polskiego w Warszawie, Agnieszka Sieczkowska – aktorka teatralna z Bielska-Białej oraz Alicja Kunert – bibliotekarka PBP i laureatka konkursów recytatorskich.

W czasie spotkania 22 uczestników zaprezentowało 44 utwory poetyckie Czesława Miłosza, w których wybrzmiały najważniejsze przesłania twórczości autora.

Po recytacjach młodzież uczestniczyła w warsztatach poprowadzonych przez Michała Kurka, który przekazał uczestnikom praktyczne wskazówki dotyczące prezentacji tekstów.

W VI Konkursie Recytatorskim „Horyzont słowa. Czesław Miłosz” jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych.

W kategorii: klasy 7–8 szkół podstawowych przyznano:

• I nagrodę – Miłoszowi Kupcowi
  • II nagrodę – Kamilowi Bernackiemu
  • III nagrodę – Julii Wróbel

Wyróżnienia otrzymali: Julia Król, Maria Sawicka, Adam Oleszek.

W kategorii: szkoły ponadpodstawowe przyznano:

• I nagrodę – Julii Sikorze
  • II nagrodę – Martynie Kostek
  • III nagrodę – Julii Bieleckiej

Wyróżnienia otrzymali: Julia Duda, Joanna Kondrat, Wiktoria Szpindor.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, natomiast laureaci nagrody książkowe ufundowane przez Przemyską Bibliotekę Publiczną oraz Wydawnictwo Znak.

Serdecznie gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom, zaznaczając, iż recytacje konkursowe były przygotowane na wysokim poziomie. Dziękujemy również nauczycielom i instruktorom za pracę z młodzieżą i propagowanie kultury żywego słowa.

Fotografie: Adam Podulka, Katarzyna Bednarz-Soja

Data publikacji: 04-06-2024 10:06