Nowe książki w Filii nr 7

Drodzy Czytelnicy, miło nam poinformować, że księgozbiór Filii nr 7 (ul. H. Wieniawskiego 28) został wzbogacony o nowe pozycje z literatury obyczajowej, a także kryminały i biografie. Na szczególną uwagę zasługują biografie znanych postaci z branży filmowej, muzycznej i kosmetycznej oraz ze świata literatury. Zachęcamy do odwiedzin biblioteki i skorzystania z oferty, a poniżej zamieszczamy rekomendacje wybranych pozycji przygotowane przez Sylwię Matwiej z Filii nr 7.

C. David Heymann, „Liz. Biografia intymna Elizabeth Taylor”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2023.

Elizabeth Taylor, aktorka filmowa, jedna z największych gwiazd ery starego Hollywood. Jej najnowsza biografia głównie skupia się na życiu prywatnym ikony kina, co na pewno zadowoli wielu czytelników. Było to życie pełne pasji oraz uzależnień, licznych romansów i siedmiu małżeństw. Przygoda aktorska Taylor zaczęła się w wieku dziewięciu lat; aktorka dorastała w otoczeniu dorosłych, co na pewno wpłynęło na jej charakter. Wielką sławę przyniosły jej role w filmach „Kleopatra” i „Kto się boi Virginii Woolf?”. Biograf w rzetelny sposób opisuje ciemne strony życia aktorki, jakim były uzależnienie od alkoholu i narkotyków oraz uprzedmiotowienie i nieludzkie oczekiwania względem jej wyglądu.

Krystyna Mirek, „Flowers”, Wydawnictwo Luna, Warszawa 2023.

Kamil, młody adwokat, podczas wyjazdu integracyjnego spotyka Violę. Oboje nie wiedzą nic o sobie, potrzebują wsparcia, zrozumienia, a przede wszystkim rozmowy z drugim człowiekiem. Myślą, że więcej się już nie zobaczą, lecz los bywa przewrotny. Po powrocie z wyjazdu Kamil dowiaduje się, że został zatrudniony w firmie po to, by poprowadzić sprawę rozwodową szefa. Prezes Pascal chce zostawić żonę bez grosza i przejąć całkowitą opiekę nad ich córkami. Żoną prezesa jest właśnie Viola, żyjąca z człowiekiem okrutnym, o narcystycznej osobowości, znosi wszystkie przykrości dla dobra dzieci. „Flowers” porusza temat życia w toksycznym związku oraz ukazuje konsekwencje życia i dorastania w środowisku naznaczonym przemocą. Mimo to przy pomocy dobrych ludzi warto znaleźć w sobie siłę, by odmienić swój los na lepsze.

Mike Rinder, „Spowiedź scjentologa. Były lider sekty przerywa milczenie”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2024.

Mike Rinder został członkiem organizacji scjentologicznej za sprawą swoich rodziców. W wieku kilkunastu lat podpisał kontrakt na miliard lat służby, zdeklarował się wiernie trwać przy swym duchowym przywódcy. Mike opisuje swoje początki oraz drogę, jaką przeszedł, aby stać się jednym z liderów organizacji scjentologicznej. Organizacja ta miała na celu, według założyciela L. Roniego Hubbarda, zbawienie świata i naprawienie go. Autor, który spędził w niej prawie pięćdziesiąt lat, tłumaczy, jak to możliwe, że ludzie płacą setki tysięcy dolarów za dopuszczenie do kolejnych etapów wtajemniczenia prowadzących do „prawdziwej wolności”, w jaki sposób działają specjalne komórki sekty mające inwigilować, prześladować i zastraszać ludzi, którzy jej zagrażają, jak separuje się rodziny i kim dla sekty są sławni wyznawcy, m.in. Tom Cruise i John Travolta.

John Tresch, „Edgar Allan Poe. Ciemna strona Księżyca”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2023.

Edgar Allan Poe to amerykański autor słynący z klimatycznych opowiadań grozy, ale i myśliciel, miłośnik nauki i literatury. Biograf przybliża nam tragiczne losy pisarza: utrata rodziców, trudne relacje z przybranym ojcem, a w dorosłym życiu nadużywanie alkoholu i problemy finansowe. Wszystkie te doświadczenia wpłynęły na twórczość Poego, jego utwory cechuje mroczny ton oraz emocjonalna głębia. Oprócz biografii pisarza poznajemy historię epoki, w której żył, i ówczesnych badaczy oraz kształtowanie i rozwój nauki w Stanach Zjednoczonych. Autor biografii w nowatorski sposób zapatruje się na twórczość Edgara, ale także oddaje szacunek jego niespokojnemu życiu, odkrywa zarówno ciemne strony jego duszy, jak i fascynujące obszary nauki, które kształtowały tę nadzwyczajną postać.

Data publikacji: 05-06-2024 14:44