Nowości dla najmłodszych czytelników

Niedługo najbardziej wytęskniony przez wszystkie dzieci okres w roku. Może więc warto już teraz pomyśleć o książkach, które mogłyby nam umilić wakacyjny wypoczynek. Okazja ku temu nadarza się właśnie w Dziale dla Dzieci i Młodzieży PBP, gdzie najmłodsi czytelnicy znajdą wiele nowo zakupionych książek. O wybranych pozycjach pisze Wojciech Kalinowski z PBP.

Wśród nowości zwracają uwagę bogato ilustrowane książki autorstwa Marcina Brykczyńskiego. Jedna z nich to „Czy już wiesz, kim zostać chcesz?”. Zawarte tu wesołe proste wiersze mogą wzbogacić wiedzę dziecka o tym, czym zajmuje się maszynista, hydraulik czy inżynier budowlany.

Inną pozycją tego autora jest książka „Gdzie się zwierzę spać wybierze?”. Tym razem bajkowa rzeczywistość to świat zwierząt, który z pewnością zaciekawi dzieci, bo znajdą tu opowieści o tym, w jaki sposób zwierzęta wybierają swoje sypialnie.

Kolejna książka Marcina Brykczyńskiego nosi tytuł „Jak pszczółka mała miodek zbierała”. Choć początek opowieści jest dość poważny, bo pokazuje niszczycielską działalność ludzi w przyrodzie, to dalsza jej część jest pogodniejsza. Przeczytamy w niej o pszczółce o imieniu Misia, która pokazuje małym czytelnikom, jak wygląda życie owadów.

Warto również sięgnąć po książkę „Przytul się, maluszku. O sile rodzinnych więzi, które budują poczucie własnej wartości”. Mimo iż podtytuł sugeruje poważne treści podawane mądrym językiem, jest to zbiór krótkich prostych wierszyków zrozumiałych dla dzieci w każdym wieku. Opowiada o tym, że z każdym członkiem rodziny budujemy relację inaczej.

Polecamy również nowości z Wydawnictwa Amberek, które znane jest z pięknie ilustrowanych mądrych książek dla najmłodszych.

„Wielka przygoda Jeżyka” Jennie Poh to opowieść, która uczy samodzielności i dodaje odwagi przed nowymi wyzwaniami. Pewnego dnia mama małego jeżyka Herbie wysyła go na wyprawę, podczas której przekonuje się on, że jest odważny i może odkrywać cały wielki świat.

Książka „Dzień w Zwierzakowie. Strażacy przy pracy” Sharon Rentty zawiera opis niewiarygodnych przygód mieszkańców Zwierzątkowa, a także historie w zabawny sposób przybliżające pracę straży pożarnej.

Z kolei „Miś Tuliś idzie do przedszkola” Davida Mellinga opowiada o bardzo przytulaśnym misiu. Pierwszego dnia w przedszkolu Tuliś poznaje nowych przyjaciół, razem z nimi maluje, buduje wieżę, ale i trochę rozrabia. Wszystkich oczywiście przytula.

Pośród nowości znajdziemy również książkę Nicoli Kinnear „Odwagi zajączku. Pomożemy ci, wiewiórko”. Jej bohater, mały zajączek Logan, boi się wyjść z domu. W końcu jednak pokonuje swój lęk przed nieznanym i wyrusza na poszukiwanie przyjaciół. To ciepła opowieść o sile przyjaźni, która dodaje pewności siebie i odwagi.

Inny polecany przez nas tytuł Nicoli Kinnear to książka „Pobaw się ze mną”. Piesek Bombik poznaje foczkę Nusię, która bardzo chce się z nim bawić, ale jej natarczywość irytuje Bombika. Czy zostaną przyjaciółmi? Okazuje się, że przyjaźń jest możliwa, nawet jeśli bardzo się różnimy.

Na koniec zachęcamy do lektury książki „Brrr! Gdzie zniknęły dinozaury?” autorstwa Kesa Graya i Nicka Easta. Nadchodząca epoka lodowcowa zimnem zagraża dinozaurom, które nie mają ciepłych sweterków. Nie umieją też zrobić ich sobie na drutach. Postanawiają jednak zabrać się do tego razem. Wkrótce przekonają się, że połączenie sił zwykle przynosi sukces.

 

Data publikacji: 06-06-2024 16:49

Na skróty