W barwnym świecie emocji

Nie jest dobrze, gdy nasze emocje mieszają się i kotłują bez ładu i składu. Trzeba je wtedy rozpoznać, nazwać i poukładać w sobie. Łatwo powiedzieć. Wszystko jest jasne, gdy chodzi o robienie porządków w swoim pokoju albo na półkach w szafie. Ale jak zrobić porządek w samym sobie, w swoich emocjach, aby nie krzywdzić siebie i innych?

Z pomocą przychodzi kolorowy potwór, niezwykle pożyteczny bohater książki o tym samym tytule. Poznały go m.in. dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Małe Betlejem” w Przemyślu, które przybyły do naszej biblioteki 24 maja br., by razem z nim zmierzyć się z tym niełatwym tematem. Przekonały się wówczas, że emocje mogą przypominać kolory, np. spokój jest zielony jak las, a złość czerwona niczym ogień.

Maluchy miały okazję zabawić się w zgadywankę, kto ma jaki „humorek” w danej chwili, wkładały kolorowe pomponiki do słoiczków, by uzmysłowić sobie, że każda emocja musi mieć swoje miejsce, i wieszały kolorowe potworki, aby przypomnieć sobie barwy naszych emocji. W ten sposób wspólnymi siłami poukładaliśmy emocjonalny bałagan sympatycznego stworka i dzięki jego przygodzie nauczyliśmy się wiele o własnych emocjach.

Zajęcia poprowadziła Małgorzata Tomków z PBP.

 

Data publikacji: 11-06-2024 13:03

Na skróty