Spotkanie autorskie z Piotrem Chudą

12 czerwca 2024 r. Przemyska Biblioteka Publiczna im. Ignacego Krasickiego gościła przemyskiego pisarza Piotra Chudę. Spotkanie poprowadziła Agata Pilawa, kierownik Działu Udostępniania Zbiorów PBP, a gościa przedstawił i wszystkich zebranych przywitał dyrektor biblioteki dr Maciej Waltoś.

Liczni słuchacze mieli okazję zaznajomić się z twórczością autora, np. z książką profilaktyczno-edukacyjną z zakresu uzależnień „Czarcie Eldorado”, której bohaterami są mieszkańcy Przemyśla i okolic. Rozmowa toczyła się również wokół takich pozycji, jak poradnik z zakresu samorozwoju „Wilcze wiano” czy książka edukacyjna dla dzieci „Kronika przypadków krasnoludka Nieśmiałka”. Sporo uwagi poświęcono także tomikom wierszy: „Leśne dukty i drogi z kamienia”, „Za zamkniętymi drzwiami” (publikacja wspólna z Anną Lasek) i najnowszemu wydawnictwu „Starodzieje”, opisującemu świat magicznych i demonicznych istot wywodzących się z wierzeń ludów słowiańskich.

Piotr Chuda urodził się w Przemyślu. Ukończył Akademię Pedagogiczną w Krakowie. Jest pedagogiem specjalnym, polonistą oraz profilaktykiem i publicystą zajmującym się problematyką zjawisk społecznych. Jest również instruktorem sportu, w tym koszykówki, oraz nauczycielem w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Przemyślu. Inicjuje i organizuje działania adresowane do lokalnego środowiska i drugiego człowieka. Ważnym obszarem jego działalności jest praca na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz zagubionych i szukających wsparcia, którym pomaga odnaleźć radość i sens życia.

Od 1999 r. związany jest ze Stowarzyszeniem Animatorów Trzeźwości, organizacją zajmującą się zapobieganiem uzależnieniom, promocją dobrego i zdrowego stylu życia oraz niesieniem pomocy potrzebującym. Od 2000 do 2021 r. członek zespołu redakcyjnego i felietonista gazety „Bez Toastu”, czasopisma poruszającego tematykę trudnych spraw społecznych. W latach 2021–2022 zasiadał w Prezydium Rady Programowej Duszpasterstwa Trzeźwości Archidiecezji Przemyskiej, która wytycza kierunki i strategie działań duszpasterstwa trzeźwości na terenie archidiecezji, a od 2021 r. jest członkiem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Przemyślu.

Szczególnie ważnym adresatem działań Piotra Chudy są dzieci i młodzież szkolna. Stworzył dla nich serię programów profilaktyczno-edukacyjnych, mających na celu zminimalizowanie problemów, z którymi młodzi ludzie zmagają się na co dzień, oraz przeciwdziałanie powstawaniu nowych. W latach 2012–2020 te cieszące się bardzo dużym powodzeniem programy były realizowane we wszystkich szkołach Przemyśla oraz w gminach południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego.

Innym istotnym obszarem aktywności Piotra Chudy są sport i rekreacja. Jest pomysłodawcą i współzałożycielem Uczniowskiego Klubu Sportowego „Gladiator”, zrzeszającego dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną. W latach 2003–2009 związany był z Polskim Towarzystwem Społeczno-Sportowym „Sprawni Razem”, z ramienia którego był trenerem reprezentacji województwa podkarpackiego w koszykówce dziewcząt i chłopców w różnych kategoriach wiekowych, zdobywając złote, srebrne i brązowe medale mistrzostw Polski, oraz pełnił funkcję trenera reprezentacji Polski w koszykówce kobiet, z którą zdobył dla kraju brązowy medal na mistrzostwach świata w Japonii (Jokohama 2006).

W 2005 r. otrzymał z rąk prezydenta Przemyśla podziękowanie za kreowanie wizerunku miasta, a w październiku 2007 r. za zasługi dla sportu został uhonorowany i odznaczony przez Ministra Sportu i Turystyki. Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania Piotr Chuda w 2021 r. został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej – najwyższym odznaczeniem w dziedzinie edukacji. Natomiast w październiku 2023 r. w uznaniu dorobku i osiągnięć w pracy zawodowej otrzymał Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki.

Data publikacji: 14-06-2024 15:42