„Pięciu Nieudanych” – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci

15 czerwca 2024 r. w Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci, podczas którego najmłodsi czytelnicy opowiadali o przeczytanej poetyckiej opowieści pt. „Pięciu Nieudanych” autorstwa włoskiej autorki i ilustratorki Beatrice Alemagna.

Dzieci zgodnie stwierdziły, że bohaterowie tej książki nie są doskonali. Każdy z Pięciu Nieudanych ma jakąś wadę: pierwszy jest dziurawy, drugi jest złożony na pół, trzeci sflaczały, czwarty postawiony na głowie, a piąty, lepiej nie mówić, „felerny od stóp do głów”. Wszystkie „nieudane” cechy bohaterów zostały wypisane na tablicy po to, aby przyporządkować im cechy, które sprawiają, iż Nieudani akceptują samych siebie – lubią swoje wady. Nie zmienia tego nawet fakt pojawienia się Idealnego, który jest oburzony wyglądem i zachowaniem bohaterów. Nieudani są asertywni, uważają, że doskonałość nie jest najwyższą wartością w życiu.

Każdy z uczestników spotkania opowiedział, którym z bohaterów chciałby być. Najatrakcyjniejszy okazał się Dziurawy, który dzięki swoim dziurom nigdy się nie złości, bo gniew przelatuje przez niego i znika.

Uczestnicy spotkania wymieniali słowa, które „dodają skrzydeł” i sprawiają, że czujemy się dobrze.

W drugiej części spotkania każde dziecko wykonało swojego bohatera, wykorzystując wytłaczankę z jajek, pastele i kolorowy papier. Powstały ciekawe prace.

Dzieciom podobała się lektura, uwagę zwróciły również odbiegające od powszechnych trendów ilustracje w formie kolaży z gazet, tkanin i tektury.

Lektura godna polecenia, której treści uczą pozytywnego myślenia o sobie, uświadamiają, jak destrukcyjnie działają stereotypy, oraz wskazują na istotną rolę pozytywnych słów w kształtowaniu samooceny.

Spotkanie poprowadziła Katarzyna Bednarz-Soja, moderatorka DKK.

 

Data publikacji: 04-07-2024 12:18

Na skróty