Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego w Przemyskiej Bibliotece Publicznej
W sobotę 7 września br. odbyła się kolejna już odsłona Narodowego Czytania – ogólnopolskiej akcji propagującej klasykę dzieł rodzimej literatury, przebiegającej pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Tym razem mieliśmy okazję przypomnieć sobie „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Niektórzy powątpiewają w sens tego jednodniowego czytelniczego zrywu, inni z kolei przekonują, że każdy sposób zwrócenia uwagi na książkę jest na wagę złota w kraju, gdzie ponad połowa obywateli raczej po nią nie sięga. Faktem jest jednak, że powrót po latach do lektur z czasów szkolnych, nierzadko czytanych z przymusu, daje możliwość innego, często odświeżającego spojrzenia na nielubiane niegdyś tytuły i dostrzeżenia w nich nowych sensów. Czy tak było podczas spotkania w Przemyskiej Bibliotece Publicznej, która tradycyjnie przyłączyła się do akcji? Na pewno pomogła w tym prelekcja dr Małgorzaty Wilguckiej, polonistki z II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu, która brawurowo zdekonstruowała postać wymyśloną przez Słowackiego, stawiając ją obok bohaterów oskarowej kreskówki „W głowie się nie mieści”. Kto nie był – na prelekcji oczywiście – niech żałuje!
Wcześniej jednak odbyła się zasadnicza część spotkania, w której zgromadzeni czytali fragmenty utworu wieszcza. Na początku głos zabrał dyrektor PBP, dr Maciej Waltoś, witając wszystkich gości, a następnie prowadząca Agata Pilawa, kierownik Działu Udostępniania Zbiorów, przypomniała zebranym biografię Juliusza Słowackiego, okoliczności powstania dramatu i charakterystykę poszczególnych scen.
W pierwszej kolejności publiczność wysłuchała Marii Głowik z przemyskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych, która oczywiście czytała swoją partię zapisaną alfabetem Braille’a. Po niej fragment „Kordiana” zaprezentował dr Maciej Waltoś – dyrektor PBP.
W czasie spotkania swoje interpretacje zaproponowali publiczności przedstawiciele Sejmu RP, rządu i samorządu: Marek Rząsa – poseł na Sejm RP, Sabina Motowidło-Maziarz, reprezentująca wojewodę podkarpackiego Teresę Kubas-Hul, Mirosław Majkowski – radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Daniel Stecura – sekretarz Miasta Przemyśla, reprezentujący prezydenta Wojciecha Bakuna, Anna Sienkiewicz – radna Rady Miejskiej w Przemyślu, reprezentująca przewodniczącego Rady Marcina Kowalskiego, oraz Robert Bal – wiceprzewodniczący Rady.
Perypetie bohatera romantycznego przypomnieli słuchaczom także ppor. Daniel Wyzgał i st. kap. Katarzyna Rabiej z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, z kolei Komendę Miejską Policji reprezentowała asp. Joanna Golisz, a 20 Przemyską Brygadę Obrony Terytorialnej – kpt. Wojciech Sklorz.
Wśród osób czytających fragmenty utworu byli też przedstawiciele przemyskich instytucji: Elżbieta Laska – dyrektor Archiwum Państwowego, Stanisław Karszyń – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, Elżbieta Krupa i Mariusz Bąk – pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, jak również członkinie działającego w Przemyskiej Bibliotece Publicznej Dyskusyjnego Klubu Książki: Helena Warda i Łucja Wiszlańska.
W akcji uczestniczyli ponadto pracownicy PBP: Katarzyna Bednarz-Soja – kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego oraz Działu dla Dzieci i Młodzieży, a także: Ewa Holbój, Edyta Kilon, Alicja Kunert, Monika Maziarz i Piotr Prokopowicz. Na spotkaniu pojawił się też akcent rodzinny, ponieważ Ewa Holbój wystąpiła ze swoimi dziećmi – Oliwią i Dominikiem – które mimo młodego wieku wspaniale poradziły sobie z niełatwym przecież utworem.
Po części czytelniczej publiczność miała okazję wysłuchać wspomnianej prelekcji dr Małgorzaty Wilguckiej pt. „»W głowie się nie mieści 3«. O »Kordianie« Juliusza Słowackiego słów kilka”, a na koniec sprawdzić swoją wiedzę na temat lektury Narodowego Czytania w quizie z nagrodami.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom Narodowego Czytania i cieszymy się, że akcja ta połączyła różne środowiska i pokolenia. Zapraszamy za rok!
Tekst: Monika Maziarz
Fotografie: Adam Podulka