Zapraszamy na spotkanie z przemyskimi pisarzami: Moniką Maciewicz, Magdą Skubisz i Stefanem Dardą

Przemyska Biblioteka Publiczna im. Ignacego Krasickiego (ul. Grodzka 8) zaprasza na spotkanie pn. „Przemyśl literacki”, którego gośćmi będą przemyscy pisarze: Monika Maciewicz, Magda Skubisz i Stefan Darda. Już w najbliższy czwartek 19 września o godz. 17.00 porozmawiamy m.in. o tym, co inspiruje autorów, czy Przemyśl to dobre miejsce dla twórców i jakich potrzebujemy dziś opowieści.

Spotkanie poprowadzi dr Monika Maziarz z PBP.

Chętni będą mieli możliwość zakupu książek autorów.

Monika Maciewicz jest polonistką, logopedką, liderką Teatroteki Szkolnej. Na co dzień pracuje w II Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu. Tworzy scenariusze dla teatrów amatorskich i reżyseruje spektakle. Członkini przemyskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Jako pisarka zadebiutowała w 2006 r. książką dla dzieci „Bajki pełne marzeń” (Skrzat). Dwa lata później ukazało się jej opowiadanie „Uciekaj, nim przyjdzie noc” w antologii „Na końcu świata napisane. Autoportret współczesnej polskiej emigracji” (Videograf II). Od kilku lat pisarka prowadzi blog „Jesteśmy Słowianami”, na którym publikuje treści związane z tematyką słowiańską. Ponadto działa w drużynie rekonstrukcyjnej Czarny Żmij, odtwarzającej wczesne średniowiecze. Autorka trzech powieści o tematyce słowiańskiej, opublikowanych w Wydawnictwie Zysk i S-ka: „Wiedma” (2021), „Kruki” (2022) i „Żmijątko” (2023).

Magda Skubisz ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej), jest wokalistką i nauczycielką emisji głosu, a także konsultantem ds. wokalnych przy rzeszowskich teatrach. Jako pisarka zadebiutowała w 2008 r. Ma na koncie serię powieści o niepokornych przemyskich licealistach: „LO Story” (2008, 2009 – Prószyński i Sk-a; 2016, 2017 – Videograf), „Dżus&Dżin” (2009 – Prószyński i Sk-a; 2016, 2017 – Videograf), „Chałturnik” (2016, 2018 – Videograf) i „Master” (2018 – Videograf). Za powieść „Dżus&Dżin” w 2010 r. została nominowana do Literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza z rekomendacji Marka Nowakowskiego. Jest autorką trzech powieści z cyklu „Saga rodu Tyszkowskich”, opublikowanych w Wydawnictwie Media Rodzina: „Aptekarka” (2022), „Czarci ogród” (2022) oraz „Jemioła, klątwa i cholera” (2023).

Stefan Darda – przemyślanin z wyboru, jeden z najpopularniejszych polskich autorów literatury grozy. Do 1995 r. członek folkowego zespołu „Orkiestra pod wezwaniem Świętego Mikołaja”. Debiutował w 2008 r. entuzjastycznie przyjętą książką „Dom na wyrębach” (Videograf II). Od tamtej pory wydał kilkanaście powieści, w tym dwie, których akcja rozgrywa się w Przemyślu: „Przebudzenie zmarłego czasu. Powrót” (Akurat 2019) oraz „Przebudzenie zmarłego czasu. Druga gemma” (Videograf SA). W 2024 r. w oficynie Czarna Owca opublikował thriller „Nie zawiedź mnie, tato”, a także nowe wydanie tytułu „Zabij mnie, tato”.

Przemyśl literacki. Spotkanie z przemyskimi pisarzami.jpeg

PDFPrzemyśl literacki. Spotkanie z przemyskimi pisarzami.pdf (2,42MB)

Data publikacji: 12-09-2024 10:58

Na skróty