Przedszkola

 • Tropem książek – poznajemy bibliotekę
  W trakcie zajęć dzieci dowiadują się, w jaki sposób można zostać czytelnikiem. Poznają zasady wypożyczania i udostępniania książek oraz innych zbiorów Działu dla Dzieci i Młodzieży. Zajęcia dostosowywane są do kategorii wiekowych uczniów.
 • Planszówki w bibliotece – zajęcia edukacyjno-animacyjne
  Podczas zajęć przedszkolaki oglądają gry planszowe, logiczne i zręcznościowe ze zbioru Działu dla Dzieci i Młodzieży, dostosowane do swojego wieku. Poznają zasady obowiązujące w poszczególnych grach i biorą udział w turnieju.
 • Pogotowie literackie – zajęcia z elementami biblioterapii promujące czytanie
  Zajęcia czytelnicze, podczas których podkreślana jest ważna rola książek w życiu każdego dziecka oraz ich właściwości terapeutyczne. Dzieci przechodzą bajkowe badanie wzroku oraz otrzymują recepty z zaleceniami dotyczącymi czytania książek. Poznają „leki z biblioteki”, czyli różne książki z bibliotecznego księgozbioru, rozmawiają na temat poszanowania książek i wykonują zakładkę do książki.
 • Opowieść o Gruffalo – zajęcia czytelnicze z wykorzystaniem teatrzyku stolikowego
  Zajęcia prowadzone na podstawie książki Julii Donaldson „Gruffalo”, uznanej za światowy bestseller, na język polski przetłumaczonej przez Michała Rusinka. Dzieci w trakcie zajęć szukają tropów zwierząt oraz słuchają historii małej, sprytnej Myszki, która przechytrzyła wszystkie zwierzęta i strasznego Gruffala. Ponadto biorą udział w teatrzyku stolikowym i wykonują prace plastyczne. Celem zajęć jest pokazanie, że nie trzeba być wielkim i silnym, aby poradzić sobie w trudnej sytuacji.
 • Krasnoludki są na świecie! – zajęcia czytelniczo-animacyjne
  W trakcie zajęć dzieci poznają teksty literackie poświęcone krasnoludkom. Uczestniczą w zabawach ruchowych, poznają piosenki, rozwiązują zagadki, biorą udział w quizach oraz wykonują prace plastyczne.
 • Magiczna skrzynko, otwórz się! Książki kamishibai – zajęcia czytelnicze
  Podczas spotkania prezentowane są wybrane teksty bajek: „Legenda o Smoku Wawelskim”, „Szukając Marudka”, „Kotka Milusia”, „O Panach Palcach”, „Czułość”, „Rower Walentynki”, „Mój przyjaciel Kemushi”, „Legenda o Skarbniku”. Dzieci podczas zajęć: poznają historię teatru kamishibai, słuchają tekstu wybranej bajki, uczestniczą w dyskusji na temat przeczytanego tekstu, wykonują pracę plastyczną lub zakładkę do książki albo miniteatrzyk kamishibai.
 • Koszyczek Czerwonego Kapturka – zajęcia edukacyjno-czytelnicze
  Uczestnicy zajęć poznają postać Czerwonego Kapturka na podstawie różnych wydań baśni oraz z wykorzystaniem quiet book (książki filcowej). Dzieci w trakcie spotkania: doskonalą umiejętność słuchania dłuższego tekstu ze zrozumieniem, biorą udział w zabawach ruchowych, ilustrują ruchem tekst piosenki, odgrywają scenki i wykonują prace plastyczne związane z tekstem utworu, a także rozpoznają i nazywają kolory oraz odgadują przedmioty za pomocą zmysłu dotyku.
 • Oto jest Londyn – edukacyjne podróże z misiem Paddingtonem
  Londyn jest dla jednych celem turystycznych wypraw, dla innych miejscem, gdzie za pracą wyjechali rodzice, dziadkowie, rodzeństwo. Podczas zajęć zaprezentowane zostaną książki o Londynie typu pop-up, z których „wyskakuje” miasto, dzieci poznają jego zabytki i mieszkańców. Uczestnicy zajęć odbędą więc podróż do jednej z najpiękniejszych stolic europejskich, a przewodnikiem będzie uroczy miś Paddington. W trakcie spotkania powtarzane będą słówka z języka angielskiego oraz powstanie praca plastyczna związana z symbolicznym londyńskim czerwonym autobusem.
 • Porady na układy, czyli o częściach ciała człowieka – zajęcia edukacyjno-czytelnicze
  Zajęcia oparte na książkach i grach dla dzieci poświęconych anatomii i fizjologii człowieka. W trakcie spotkania dzieci dowiedzą się m.in.: jakie są nazwy kości i narządów człowieka, dlaczego okulista zajmuje się chorobami oczu, jak rozpoznajemy smaki oraz dlaczego trzeba się odżywiać.
 • Barwy naszych emocji z kolorowym potworem – rozmowy o emocjach
  Zajęcia oparte na książce „Kolorowy potwór. Książka Pop-up”. Książka ta pozwala dzieciom poznać: radość, smutek, złość, strach, spokój i miłość. W trakcie zajęć porządkowany jest emocjonalny bałagan w głowie potworka. Dzięki sympatycznej postaci potworka oraz zastosowaniu różnych kolorów łatwiej jest dzieciom poznawać i nazywać emocje. Aby utrwalić temat, dzieci biorą udział w zabawach, tworzą swoje potworki, układają potworne puzzle itp.
 • Zaczytani z tabletami. Podróże z książkami reporterki Neli – zajęcia edukacyjno-czytelnicze
  Zajęcia prowadzone na kanwie książek podróżniczych, których autorką i bohaterką jest Nela. Podczas zajęć mała reporterka Nela będzie towarzyszyć uczniom w odkrywaniu podwodnego świata mórz i oceanów. Mali odkrywcy poznają m.in. znaki nurkowe, ułatwiające sprawną komunikację pod wodą. Na zajęciach wykorzystywane będą tablet i aplikacja See More.
 • Cześć! To ja, Hans Hase! Poznajemy przyjaciela z Niemiec (Hallo! Ich bin Hans Hase!) – zajęcia edukacyjno-animacyjne z elementami języka niemieckiego
  Zajęcia prowadzone są za pomocą pluszowej pacynki – zająca Hansa Hase. Dzieci uczą się, jak poprawnie przywitać się po niemiecku. Rozmawiają o rodzinie, poznają i powtarzają słownictwo z tego zakresu. W drugiej części zajęć wykonują pracę plastyczną, słuchają niemieckich piosenek. Na koniec uczestniczą w zabawie ruchowej z balonem w celu utrwalenia nowych słówek.
 • Spotkanie z bardzo głodną gąsienicą (Die kleine Raupe Nimmersatt von Eric Carle) – zajęcia edukacyjno-animacyjne z elementami języka niemieckiego
  W trakcie zajęć dzieci słuchają historii o małej gąsienicy, która wędruje w poszukiwaniu smakołyków. Po wspólnym czytaniu próbują nazwać po niemiecku produkty spożywcze, które wystąpiły w opowiadaniu. Utrwalają też słownictwo z zakresu nazw: owoców, liczb, dni tygodnia. Ponadto uczestniczą w zabawach, słuchają piosenek, tańczą i przebierają się za gąsienicę.
 • Zając Hans Hase i zwierzęta (Hans Hase und seine Freunde) – zajęcia edukacyjno-animacyjne z elementami języka niemieckiego
  Zajęcia prowadzone za pomocą pluszowej pacynki – królika o imieniu Hans Hase. Królik przedstawia dzieciom swoich czworonożnych przyjaciół. Dzieci w trakcie zajęć poznają i powtarzają nazwy zwierząt, po wysłuchaniu piosenki odgadują odgłosy zwierząt. Wykonują prace plastyczne: czworonogi na patyczkach, które następnie kolorują i wycinają według wzoru. Na zakończenie odbywa się pogadanka na temat zwierząt domowych i próba nazwania ich po niemiecku.

Czas trwania zajęć: 60 minut.
Na zajęcia edukacyjne można umawiać się od wtorku do piątku w godz. 9.00–15.00 pod numerem telefonu 16 678 35 82 lub 16 678 62 87. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Zachęcamy do obejrzenia filmu „Oferta edukacyjno-kulturalna Przemyskiej Biblioteki Publicznej skierowana do dzieci i młodzieży”.

Na skróty