Szkoły podstawowe
- Koduj z nami na dywanie! (kl. I–VI)
Warsztaty mają pomóc w rozwijaniu uniwersalnych kompetencji młodego człowieka, tj. umiejętności logicznego myślenia, analizowania i formułowania poleceń. W trakcie naszych zabaw będzie można się przekonać, że programowanie to nie tylko działania w komputerze, ale przede wszystkim w otaczającym nas na co dzień świecie.
- Opowieść o Gruffalo – zajęcia czytelnicze z wykorzystaniem teatrzyku stolikowego (kl. I–II)
Zajęcia prowadzone na podstawie książki Julii Donaldson „Gruffalo”, uznanej za światowy bestseller, na język polski przetłumaczonej przez Michała Rusinka. Dzieci w trakcie zajęć szukają tropów zwierząt oraz słuchają historii małej, sprytnej Myszki, która przechytrzyła wszystkie zwierzęta i strasznego Gruffala. Biorą też udział w teatrzyku stolikowym i wykonują pracę plastyczną. Celem zajęć jest pokazanie, że nie trzeba być wielkim i silnym, aby poradzić sobie w trudnej sytuacji.
- Magiczna skrzynko, otwórz się! Książki kamishibai – zajęcia czytelnicze (kl. I–III)
Podczas spotkania prezentowane są wybrane teksty bajek: „Legenda o Smoku Wawelskim”, „Szukając Marudka”, „Kotka Milusia”, „O Panach Palcach”, „Czułość”, „Rower Walentynki”, „Mój przyjaciel Kemushi”, „Legenda o Skarbniku”, „Dwa ptaszki”, „Czerwony Kapturek”. Uczniowie podczas zajęć: poznają historię teatru kamishibai, słuchają tekstu wybranej bajki, uczestniczą w dyskusji na temat przeczytanego tekstu, wykonują pracę plastyczną lub zakładkę do książki albo miniteatrzyk kamishibai.
- Porady na układy, czyli o częściach ciała człowieka – zajęcia edukacyjno-czytelnicze (kl. I–III)
Zajęcia oparte na książkach i grach dla dzieci poświęconych anatomii i fizjologii człowieka. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się m.in.: jakie są nazwy kości i narządów człowieka, dlaczego okulista zajmuje się chorobami oczu, jak rozpoznajemy smaki oraz dlaczego trzeba się odżywiać.
- Rady na odpady – zajęcia poświęcone ochronie środowiska naturalnego (kl. I–III)
Uczniowie w trakcie zajęć dowiadują się, co tak naprawdę zagraża naszej planecie i w jaki sposób należy troszczyć się o środowisko. W trakcie zabaw zdobywają wiedzę na temat segregacji śmieci i właściwego zagospodarowania odpadów.
- Barwy naszych emocji z kolorowym potworem – rozmowy o emocjach (kl. I–III)
Zajęcia oparte na książce „Kolorowy potwór. Książka Pop-up”. Książka ta pozwala dzieciom poznać: radość, smutek, złość, strach, spokój i miłość. W trakcie zajęć porządkowany jest emocjonalny bałagan w głowie potworka. Dzięki sympatycznej postaci potworka oraz zastosowaniu różnych kolorów łatwiej jest dzieciom poznawać i nazywać emocje. Aby utrwalić temat, dzieci biorą udział w zabawach, tworzą swoje potworki, układają potworne puzzle itp.
- Uczymy się na błędach – językowych (kl. V–VIII)
Dlaczego warto mówić i pisać poprawnie? Co to jest błąd językowy? Jakie błędy językowe najczęściej popełniają Polacy? Podczas tych zajęć uczniowie uzyskają odpowiedzi na te i inne pytania związane z poprawnością językową. Będą również mogli poczuć się jak zawodowi korektorzy, wyszukując i poprawiając błędy w krótkich tekstach.
- Koszyczek Czerwonego Kapturka – zajęcia edukacyjno-czytelnicze (kl. I–III)
Uczestnicy zajęć poznają postać Czerwonego Kapturka na podstawie różnych wydań baśni oraz z wykorzystaniem quiet book (książki filcowej). Dzieci podczas zajęć: doskonalą umiejętność słuchania dłuższego tekstu ze zrozumieniem, biorą udział w zabawach ruchowych, ilustrują ruchem tekst piosenki, odgrywają scenki i wykonują prace plastyczne związane z tekstem utworu, a także rozpoznają i nazywają kolory oraz odgadują przedmioty za pomocą zmysłu dotyku.
- Oto jest Londyn – edukacyjne podróże z misiem Paddingtonem (kl. I–III)
Londyn jest dla jednych celem turystycznych wypraw, dla innych miejscem, gdzie za pracą wyjechali rodzice, dziadkowie, rodzeństwo. Podczas zajęć zaprezentowane zostaną książki o Londynie typu pop-up, z których „wyskakuje” miasto, dzieci poznają jego zabytki i mieszkańców. Uczestnicy zajęć odbędą więc podróż do jednej z najpiękniejszych stolic europejskich, a przewodnikiem będzie uroczy miś Paddington. W trakcie zajęć powtarzane będą słówka z języka angielskiego oraz powstanie praca plastyczna związana z symbolicznym londyńskim czerwonym autobusem.
- Cześć! To ja, Hans Hase! Poznajemy przyjaciela z Niemiec (Hallo! Ich bin Hans Hase!) – zajęcia edukacyjno-animacyjne z elementami języka niemieckiego (kl. I)
Zajęcia prowadzone są za pomocą pluszowej pacynki – zająca Hansa Hase. Dzieci uczą się, jak poprawnie przywitać się po niemiecku. Rozmawiają o rodzinie, poznają i powtarzają słownictwo z tego zakresu. W drugiej części zajęć wykonują pracę plastyczną, słuchają niemieckich piosenek. Na koniec uczestniczą w zabawie ruchowej z balonem w celu utrwalenia nowych słówek.
- Spotkanie z bardzo głodną gąsienicą (Die kleine Raupe Nimmersatt von Eric Carle) – zajęcia edukacyjno-animacyjne z elementami języka niemieckiego (kl. I)
W trakcie zajęć dzieci słuchają historii o małej gąsienicy, która wędruje w poszukiwaniu smakołyków. Po wspólnym czytaniu próbują nazwać po niemiecku produkty spożywcze, które wystąpiły w opowiadaniu. Utrwalają też słownictwo z zakresu nazw: owoców, liczb, dni tygodnia. Ponadto uczestniczą w zabawach, słuchają piosenek, tańczą i przebierają się za gąsienicę.
- Zając Hans Hase i zwierzęta (Hans Hase und seine Freunde) – zajęcia edukacyjno-animacyjne z elementami języka niemieckiego (kl. I)
Zajęcia prowadzone za pomocą pluszowej pacynki – królika o imieniu Hans Hase. Królik przedstawia dzieciom swoich czworonożnych przyjaciół. Dzieci w trakcie zajęć poznają i powtarzają nazwy zwierząt, po wysłuchaniu piosenki odgadują odgłosy zwierząt. Wykonują prace plastyczne: czworonogi na patyczkach, które następnie kolorują i wycinają według wzoru. Na zakończenie odbywa się pogadanka na temat zwierząt domowych i próba nazwania ich po niemiecku.
- DeklAmator – warsztaty pięknego mówienia (kl. I–VIII)
W trakcie warsztatów doskonalących kulturę żywego słowa uczestnicy poznają ćwiczenia uruchamiające aparat mowy i poprawiające dykcję. Ważnym elementem jest nauka współdziałania w grupie i kreatywnego wyrażania swoich emocji. Ćwiczenia mają na celu nauczyć wyczucia czasu i przestrzeni, wyrażania emocji ruchem a także kontroli ciała.
- Zaczytani z telefonami i tabletami. Podróże z książkami reporterki Neli – zajęcia edukacyjno-czytelnicze (kl. I–II)
Zajęcia prowadzone na kanwie książek podróżniczych, których autorką i bohaterką jest Nela. Podczas zajęć mała reporterka Nela będzie towarzyszyć uczniom w odkrywaniu podwodnego świata mórz i oceanów. Mali odkrywcy poznają m.in. znaki nurkowe, ułatwiające sprawną komunikację pod wodą. Na zajęciach wykorzystywane będą tablet i aplikacja See More.
- Gimnastyka buzi i języka – warsztaty logopedyczne (kl. I–III)
W trakcie zajęć dzieci poznają funkcje aparatu mowy, wykonują ćwiczenia logopedycznych, biorą udział w zabawach, takich jak głośne czytanie łamańców językowych. Celem zajęć jest również uświadomienie uczestnikom, czym zajmuje się logopeda i kiedy należy się do niego udać po poradę.
- Tajemnice kosmosu – zajęcia edukacyjno-czytelnicze (kl. I–III)
Co to jest czarna dziura? Z czego składa się Układ Słoneczny? Czy istnieje tylko jeden księżyc? Podczas zajęć uczniowie uzyskują odpowiedzi na te i inne pytania związane z kosmosem, a pomaga w tym bogaty zbiór książek o kosmosie zgromadzony w Dziale dla Dzieci i Młodzieży. W trakcie zajęć jego uczestnicy poznają utwór Wandy Chotomskiej pt. „Dzieci Pana Astronoma” oraz sprytne sposoby na zapamiętanie nazw planet w odpowiedniej kolejności w języku polskim i angielskim.
- Pogotowie literackie – zajęcia z elementami biblioterapii promujące czytanie (kl. I–III)
Zajęcia czytelnicze, podczas których podkreślana jest ważna rola książek w życiu każdego dziecka oraz ich właściwości terapeutyczne. Dzieci przechodzą bajkowe badanie wzroku oraz otrzymują recepty z zaleceniami dotyczącymi czytania książek. Poznają „leki z biblioteki”, czyli różne książki z bibliotecznego księgozbioru, rozmawiają na temat poszanowania książek i wykonują zakładkę do książki.
- Skąd się wzięły litery? Historia pisma – zajęcia edukacyjne, dwugodzinne (kl. I–III)
Używamy ich na co dzień, wielkich i małych, ale czy umiemy rozwikłać tajemnicę ich pochodzenia? Uczestnicy zajęć przenoszą się do czasów prehistorycznych i poznają pierwsze sposoby pisemnej komunikacji – pismo obrazkowe. Potem do Mezopotamii, gdzie Sumerowie wymyślili pismo klinowe, i podróżują przez kolejne etapy ewolucji pisma. Poznają proces powstawania pergaminu, próbują pisania piórem maczanym w kałamarzu, zmagają się z kaligrafią.
- Teatr na patyku. Warsztaty teatralno-plastyczne (kl. I–IV)
W trakcie zajęć dzieci odwiedzają pracownię dekoratorską, zwiedzają galerię „Labirynt”. Biorą udział w spektaklu kukiełkowym, przygotowanym przez artystę malarza Henryka Lasko, który opracowuje autorskie scenariusze znanych bajek i baśni oraz wykonuje scenografię i kukiełki. W finale warsztatów uczniowie wykonują ilustracje do obejrzanych przedstawień.
- Święty Andrzeju, daj nam znać, co się z nami będzie dziać – zajęcia poświęcone tradycjom i zwyczajom andrzejkowym (kl. I–III)
Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne Andrzejki, od dawna są tradycyjnym czasem wróżb. Podczas zajęć dzieci uczestniczą w zabawach animacyjnych, takich jak: magiczne kubeczki, szczęśliwe numerki czy kolory. Poznają dawne zwyczaje andrzejkowe dzięki książce Renaty Hryń-Kuśmierek i Zuzanny Śliwy „Encyklopedia tradycji polskich” oraz zaklęcia przywołujące przychylność św. Andrzeja i jego pomoc podczas wspólnych wróżb.
- W oczekiwaniu na Boże Narodzenie – zajęcia poświęcone polskim tradycjom i zwyczajom świątecznym, połączone z prezentacją książek na ten temat (kl. I–III)
Podczas zajęć uczestnicy rozmawiają o polskich tradycjach świątecznych, zostają zaproszeni do zabawy z kalendarzem adwentowym, poznaj symbolikę ozdób świątecznych zawieszanych na choince.
- Pokój QR zagadek – gra edukacyjna (kl. III–V)
Na spotkaniu dzieci poznają program do generowania QR kodów, tworzą własne kody i odczytują je za pomocą skanerów. Uczniowie pracują w grupach, celem każdego zespołu jest rozwiązanie pięciu zakodowanych zadań literackich po to, by uzyskać kolejne wskazówki i odnaleźć miejsce, gdzie ukryty jest klucz. Zajęcia zapewniają dużo zabawy, uczą pracy w zespole i konsekwencji w działaniu.
- Tropem książek. Poznajemy bibliotekę (kl. I–V)
W trakcie zajęć dzieci dowiadują się, w jaki sposób można zostać czytelnikiem. Poznają zasady wypożyczania i udostępniania książek oraz innych zbiorów Działu dla Dzieci i Młodzieży. Zajęcia dostosowywane są do kategorii wiekowych uczniów.
- Planszówki w bibliotece – zajęcia edukacyjno-animacyjne (kl. I–III)
Podczas zajęć dzieci oglądają gry planszowe, logiczne i zręcznościowe ze zbioru Działu dla Dzieci i Młodzieży, dostosowane do wieku uczestników zajęć. Poznają zasady obowiązujące w poszczególnych grach i biorą udział w turnieju.
- Spostrzegawczość i refleks – zajęcia edukacyjno-animacyjne (kl. I–IV)
W trakcie zajęć uczestnicy poznają pojęcia: spostrzegawczość, koncentracja i refleks. W części praktycznej rozwiązują zadania na spostrzegawczość, ćwiczą koncentrację i refleks poprzez udział w zabawach, m.in.: „Zręczne kręgle”, „Stara bryczka”, „Nazwij sześć”, „Kompot”, „Wędrujący dzwonek”.
- Internet bez hejtu – zajęcia edukacyjno-wychowawcze (kl. IV–VI)
Zajęcia dotyczące istnienia młodych ludzi w cyberprzestrzeni, a w szczególności języka, jakim się posługują w różnych sytuacjach. Poruszane są tu tematy mowy nienawiści i hejtu jako braku szacunku wobec drugiego człowieka.
- Bądź kumplem. Nie dokuczaj – zajęcia edukacyjno-wychowawcze (kl. IV–VI)
Warsztaty edukacyjno-wychowawcze, których celem jest przybliżenie dzieciom zjawiska dokuczania wśród rówieśników, kształtowanie postaw opartych na empatii, a także zaznajomienie uczestników ze sposobami radzenia sobie z dokuczaniem.
- Ze słownikami za pan brat – zajęcia edukacyjne (kl. V–VI)
Tematem zajęć są popularne słowniki językowe: języka polskiego, ortograficzny, frazeologiczny, synonimów i antonimów. Uczniowie poznają ich budowę i funkcję oraz takie terminy, jak: „artykuł hasłowy” czy „żywa pagina”, a następnie wykonują ćwiczenia z wykorzystaniem wymienionych leksykonów.
- W sieci – bezpieczeństwo w Internecie – zajęcia edukacyjne (kl. VII–VIII)
Zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w Internecie. Ich głównym celem jest uświadomienie uczestnikom, że postęp w rozwoju nowoczesnych technologii, oprócz skutków pozytywnych, wiąże się także z powstawaniem zagrożeń, których ofiarami coraz częściej stają się młodzi internauci. Podczas zajęć będą poruszane zagadnienia efektywnego korzystania z sieci jako alternatywy wobec zachowań ryzykownych: cyberprzemocy, spotkań z osobami znanymi wyłącznie z Internetu, upubliczniania danych osobowych i zdjęć, a także piractwa w sieci.
- Książki współczesne: e-booki i audiobooki w zbiorach przemyskiej biblioteki (kl. V–VIII)
Podczas zajęć uczniowie poznają książki nie tylko w formie papierowej, ale też w formie elektronicznej i książki do słuchania. Przemyska biblioteka w swoich zbiorach posiada czytniki, na których znajdują się e-booki w formacie mobi i epub oraz spory zbiór audiobooków.
- Świat papieru – warsztaty papieroplastyczne (kl. IV–VI)
W trakcie zajęć uczestnicy dowiadują się, skąd pochodzi papier, jak się go wyrabia i jakie jest jego przeznaczenie. Poznają także wybrane techniki papieroplastyczne, wykonują pracę jedną z technik, np. kartki okolicznościowe techniką iris folding.
- Skuteczne zdobywanie informacji – zajęcia z edukacji medialnej (kl. V–VIII)
Głównym celem zajęć jest przekazanie i ugruntowanie wiedzy na temat zasad świadomego, krytycznego i selektywnego korzystania z informacji oraz zwrócenie uwagi na fakt, że umiejętność znalezienia i oceny informacji ma wpływ na nasze codzienne działania i decyzje. Młodzież poznaje metody skutecznego wyszukiwania informacji w zasobach Internetu z zastosowaniem operatorów logicznych oraz rozwiązuje zadania praktyczne. Posiadanie kompetencji informacyjnych jest bowiem warunkiem koniecznym do efektywnego korzystania z różnych zasobów informacji i swobodnego funkcjonowania we współczesnej kulturze.
- Ignacy Krasicki – poeta ziemi przemyskiej (kolekcja dzieł poety w zbiorach PBP) – zajęcia edukacyjne (kl. VI–VIII)
W trakcie zajęć uczniowie poznają fakty z biografii Ignacego Krasickiego związane z miejscem urodzenia – Dubieckiem, pobytem w Przemyślu i okolicach. Cytowane są fragmenty utworów wielkiego pisarza, w których nawiązuje do stron rodzinnych. Przemyska książnica posiada w swoich zbiorach kolekcję dzieł poety oraz listy rodziny Krasickich, które również uczniowie mogą obejrzeć.
Czas trwania zajęć: 60 minut.
Na zajęcia edukacyjne można umawiać się od wtorku do piątku w godz. 9.00–15.00 pod numerem telefonu 16 678 35 82 lub 16 678 62 87. Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Zachęcamy do obejrzenia filmu „Oferta edukacyjno-kulturalna Przemyskiej Biblioteki Publicznej skierowana do dzieci i młodzieży”.