Szkoły ponadpodstawowe

  • Przytul hejtera. Aktywizm internetowy przeciw mowie nienawiści – zajęcia wychowawcze
    Zajęcia dotyczące w szczególności języka, jakim posługuje się młodzież w cyberprzestrzeni. W sposób bardzo przyjazny i dostępny dla młodego człowieka poruszane są tu tematy mowy nienawiści i hejtu, a także omawiane konsekwencje, jakie niesie ze sobą ten sposób komunikacji.
  • Uczymy się na błędach – językowych – zajęcia edukacyjne
    Dlaczego warto mówić i pisać poprawnie? Co to jest błąd językowy? Jakie błędy językowe najczęściej popełniają Polacy? Podczas tych zajęć uczniowie uzyskają odpowiedzi na te i inne pytania związane z poprawnością językową. Będą również mogli poczuć się jak zawodowi korektorzy, wyszukując i poprawiając błędy w krótkich tekstach.
  • Od zwoju do kodeksu. Historia książki – zajęcia edukacyjne
    Uczestnicy zajęć dowiadują się, że w ciągu stuleci ludzie stosowali najrozmaitsze sposoby przechowywania informacji. Słowa utrwalano na pomnikach, kamiennych lub drewnianych tablicach, arkuszach pergaminu i innych materiałach. Uczniowie poznają te pierwsze nośniki słowa pisanego, od zwoju aż po kodeks, który stanowił pierwowzór dzisiejszej książki. Chociaż pierwsze kodeksy nie przypominały zbytnio obecnych książek, wynalazek ten udoskonalano i dostosowywano do potrzeb i upodobań użytkowników.
  • Ignacy Krasicki – poeta ziemi przemyskiej (kolekcja dzieł poety w zbiorach PBP) – zajęcia edukacyjne
    W trakcie zajęć uczniowie poznają fakty z biografii Ignacego Krasickiego związane z miejscem urodzenia – Dubieckiem, pobytem w Przemyślu i okolicach. Cytowane są fragmenty utworów wielkiego pisarza, w których nawiązuje do stron rodzinnych. Przemyska książnica posiada w swoich zbiorach kolekcję dzieł poety oraz listy rodziny Krasickich, które również uczniowie mogą obejrzeć.
     
  • Jak sporządzić bibliografię przedmiotową i przypisy bibliograficzne? – zajęcia edukacyjne
    Podczas zajęć uczestnicy poznają pojęcia: opis bibliograficzny, przypis, plagiat, bibliografia. Uczą się sposobów sporządzania opisu książki, czasopisma i dokumentu elektronicznego. Kształcą umiejętności poprawnego tworzenia opisu bibliograficznego i przypisu, rozwijają sprawność konsekwentnego posługiwania się warsztatem bibliograficznym.

Czas trwania zajęć: 60 minut.
Na zajęcia edukacyjne można umawiać się od wtorku do piątku w godz. 9.00–15.00 pod numerem telefonu 16 678 35 82 lub 16 678 62 87. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Zachęcamy do obejrzenia filmu „Oferta edukacyjno-kulturalna Przemyskiej Biblioteki Publicznej skierowana do dzieci i młodzieży”.

Na skróty