XI edycja Turnieju Wiedzy o Baśniach „Andersenada” już za nami
Piękno baśni Hansa Christiana Andersena urzeka czytelników w każdym wieku. Baśnie są wyjątkowe, bo nie tylko przenoszą czytelników w odległe światy misternie tkane przez wyobraźnie, ale również uczą wrażliwości na los innych, zwłaszcza tych słabszych, których spotyka krzywda. 11 kwietnia 2025 r. przekonali się o tym uczestnicy XI edycji Turnieju Wiedzy o Baśniach „Andersenada”. Uczniowie klasy II i III ze Szkoły Podstawowej z Bolestraszyc stanęli w szranki z uczniami klasy II ze Szkoły Podstawowej w Krównikach. W tegorocznej edycji dzieci zostały poproszone o przeczytanie wybranych utworów, a następnie sprawdzenie swojej wiedzy podczas wykonywana konkretnych zadań dotyczących danej baśni. Etap szkolny miał na celu uświadomić uczestnikom imprezy jak wiele złożonych kwestii porusza każde dzieło Andersena i jak interpretacja baśni może pomagać nam w radzeniu sobie z różnymi problemami.
W kolejnym etapie turniejowych zmagań uczniowie zostali zaproszeni do Przemyskiej Biblioteki Publicznej, gdzie czekały ich emocjonujące wyzwania, jak choćby segregowanie kolorowego pierza, przywodzące na myśl bohatera baśni „Brzydkie kaczątko”, czy też odwiedziny w pracowni artysty malarza Henryka Lasko. Okazuje się że pana Henryka z Hansem Christianem Andersenem łączą wspólne pasje, kocha pracę w przeróżnych technikach plastycznych, lubi robić wycinanki oraz zaprasza wszystkie dzieci do Teatru na Patyku, który w naszej bibliotece święci triumfy już od lat.
Nie obyło się bez obcowania z pięknem literatury. O to zadbali Katarzyna Bednarz Soja, kierownik Działu dla Dzieci i Młodzieży prezentująca „Brzydkie kaczątko” w teatrzyku kamishibai oraz Pan Henryk Lasko odczytując „Imbryk” i pokazujący zebranym barwne ilustracje własnego autorstwa. Młodzi czytelnicy zostali przeprowadzeni przez różnorodne zadania przez pracowników biblioteki: Małgorzatę Tomków, Martę Wajdę, Alicję Kunert i Justynę Pasierską, m.in. zostali zaproszeni do garderoby by choć przez chwilę móc wcielić się w ulubionego bohatera. Następnie młodzi miłośnicy baśni zostali zaproszeni do sali wielofunkcyjnej, gdzie odbyło się wręczenie nagród. W ten oto sposób kolejna Andersenada przeszła do historii. Ciekawe co wydarzy się za rok?
Wszystkim uczestnikom „Andersenady” serdecznie dziękujemy za wspólne chwile. Zachęcamy do częstego odwiedzania biblioteki i do udziału w kolejnych inicjatywach.
Galeria zdjęć