„Niebieska niedźwiedzica” – opowieść o akceptacji i budowaniu pewności siebie lekturą DKK dla dzieci

22 listopada 2025 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Tym razem najmłodsi uczestnicy poznali piękną i poruszającą opowieść Joanny Chmielewskiej „Niebieska niedźwiedzica”. Podczas wspólnego czytania i rozmów o losach bohaterki poruszyliśmy wiele ważnych i bliskich dzieciom tematów.

Dzieci zastanawiały się, czym jest akceptacja siebie i innych. Historia niebieskiej niedźwiedzicy stała się doskonałym przykładem na to, że odmienność może być czymś wyjątkowym i wartościowym. Rozmawialiśmy również o przyjaźni i wsparciu – o tym, jak ważne jest mieć obok siebie kogoś, kto doda odwagi i pomoże w trudnych chwilach. Podkreśliliśmy wartość empatii i wrażliwości, czyli umiejętności dostrzegania uczuć innych i nieoceniania po wyglądzie. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że każdy, tak jak bohaterka książki , – może odnaleźć własne miejsce, w którym poczuje się bezpiecznie, akceptowany i szczęśliwy.

Spotkanie zakończyliśmy ćwiczeniem „Lustro skarbów”, podczas którego każde dziecko zaglądało do tajemniczej walizki, by zobaczyć ukryty skarb. Ku radości uczestników okazało się, że skarbem jest… każdy z nas – w lustrze na dnie walizki dzieci zobaczyły swoje własne odbicie.

W części plastycznej dzieci wykonały własne niebieskie niedźwiedzice, wykorzystując papierowe talerzyki i farby akrylowe. Powstały piękne, różnorodne prace.

Spotkanie było także niespodzianką, ponieważ dzieci dowiedziały się, że działalność DKK dla dzieci w 2025 r. została nagrodzona w podkarpackim konkursie „Najlepsi z najlepszych”, organizowanym przez WiMBP w Rzeszowie. Znaleźliśmy się w gronie pięciu najaktywniejszych klubów na Podkarpaciu w tym roku. Nie zabrakło więc nagród książkowych oraz słodkiego poczęstunku.

Spotkanie poprowadziła Katarzyna Bednarz-Soja

 

Data publikacji: 06-12-2025 14:09

Na skróty