Spotkanie autorskie z Magdą Skubisz w Przemyskiej Bibliotece Publicznej

25 lutego 2026 roku w Sali Wielofunkcyjnej Przemyskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie autorsko-promocyjne z Magdą Skubisz. Okazją była premiera piątego tomu „Sagi rodu Tyszkowskich”, zatytułowanego „Nóż i piołun”. I chociaż zimowa aura nikogo nie rozpieszczała, akurat tego wieczoru publiczność dopisała wyjątkowo.

Nietrudno się domyślić dlaczego. Obecnie Magda Skubisz jest zapewne najpopularniejszą autorką związaną z naszym regionem. Nie tylko ze względu na fakt, że pochodzi stąd i wciąż w Przemyślu mieszka, lecz także dlatego, że większość akcji jej książek dzieje się w Przemyślu, jego okolicach lub na terenie Pogórza Przemyskiego. Nie należy też zapominać o jej doświadczeniu scenicznym. Przemyska pisarka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach, ma na swoim koncie występy chociażby z Urszulą Dudziak. I widać, że bardzo lubi bezpośredni kontakt z widownią.

Nie inaczej było tym razem. Magda Skubisz kipiała energią, charyzmą oraz dobrym humorem i odpowiadała na wszystkie pytania. Zarówno te padające od publiczności, jak i zadawane przez prowadzącą, dr Monikę Maziarz. A było ich niemało – sama rozmowa trwała blisko dwie godziny!

Otrzymaliśmy naprawdę solidną porcję wiedzy dotyczącej chociażby procesu twórczego i wątpliwości, które targają Magdą Skubisz podczas pisania książek. Do tego mnóstwo informacji dotyczących literackich inspiracji (jedną z nich jest np. twórczość Zygmunta Kaczkowskiego), a także ważnej roli bliskich autorki w procesie pisania czy poszukiwania weny. Dodamy, że jako biblioteka, jesteśmy niezwykle dumni z roli, jaką w procesie twórczym przemyskiej pisarki pełni pani Agata Pilawa.

Oczywiście książka to nie tylko opowiadana historia, lecz także przedmiot materialny. Magda Skubisz podzieliła się z czytelnikami swoją wiedzą dotyczącą technologicznych aspektów pisania, redakcji gotowych treści czy nawet kwestii dotyczących wyboru modelki na okładkę. A wszystko to ozdobiła licznymi dygresjami, związanymi z historią miasta i regionu oraz stosunków społecznych na XIX-wiecznym Podkarpaciu.

Nie obyło się również bez kilkudziesięciominutowego podpisywania książek, które, nota bene, można było kupić na miejscu. Zainteresowanie było na tyle duże, że książek zwyczajnie zabrakło i trzeba było zorganizować ich dodatkową partię. Nic w tym dziwnego – liczną publiczność stanowili nie tylko czytelnicy z Przemyśla, lecz także z okolicznych gmin, a nawet z Sanoka.

Spotkanie z Magdą Skubisz okazało się fantastycznym przeżyciem. Było równie energetyczne, co merytoryczne. Przemyska autorka – nie pierwszy raz zresztą – zaprezentowała się jako osoba obdarzona ogromną wiedzą, poczuciem humoru i dystansem do siebie. Dlatego już nie możemy się doczekać premiery kolejnego tomu „Sagi rodu Tyszkowskich” lub innego dzieła Magdy Skubisz, którego premierę w Przemyskiej Bibliotece Publicznej z miłą chęcią zorganizujemy.

Do – mamy nadzieję – rychłego zobaczenia!

Zdjęcia: Adam Podulka

 

 

Data publikacji: 27-02-2026 15:06

Na skróty