VIII Konkurs Recytatorski dla Dzieci im. Urszuli Kozłowskiej „Tęczowe rymy”
10 kwietnia 2026 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej im. Ignacego Krasickiego odbyła się ósma edycja Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Urszuli Kozłowskiej „Tęczowe rymy”, adresowanego do uczniów klas 1–3 szkół podstawowych z Przemyśla i powiatu przemyskiego.
Założeniem wydarzenia było zarówno przypomnienie najpiękniejszych wierszy dla dzieci, jak i promowanie nawyku pięknego, świadomego posługiwania się słowem oraz wyrażania emocji poprzez tekst.
W konkursie udział wzięło 27 recytatorów z dwunastu placówek. W reprezentacyjnej sali przemyskiej biblioteki wybrzmiały wiersze poetki patronującej konkursowi – Urszuli Kozłowskiej oraz innych twórców poezji dziecięcej, m.in. Jana Brzechwy, Danuty Wawiłow, Juliana Tuwima i Marii Konopnickiej.
Prezentacje konkursowe oceniła komisja w składzie: Justyna Król – aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie; Dorota Grząba – kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu Filii w Jarosławiu oraz Katarzyna Bednarz-Soja, kierownik Działu dla Dzieci Przemyskiej Biblioteki Publicznej.
Po wysłuchaniu recytacji jury przyznało sześć nagród oraz dziesięć wyróżnień.
Za najlepsze recytacje nagrodzono: Hannę Kurpytę, Ingę Hładyłowicz, Maję Łuc, Alicję El Farissi, Ryszarda Mikulskiego oraz Aleksandrę Kaniecką.
Ponadto wyróżnienia otrzymali: Wiktoria Kalin, Antoni Wilkoń, Karolina Pawłowska, Lena Naspińska, Pola Sikora, Milena Bąk, Łucja Awiorko, Maria Kurzepa, Anna Duda oraz Alan Sieńko.
Zarówno laureaci, jak i wszyscy uczestnicy tej edycji konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody i upominki ufundowane przez Przemyską Bibliotekę Publiczną, Wydawnictwo Literatura oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Przemyślu.
Gratulujemy nagrodzonym! Dziękujemy wszystkim placówkom za współpracę, a nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu.
Konkurs odbył się pod patronatem Wydawnictwa Literatura. Wsparcia medialnego udzieliła TV Podkarpacka, a partnerem wydarzenia było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Przemyślu. Wszystkim dziękujemy za współpracę.
Galeria zdjęć