Spotkanie autorskie z Jackiem Łapińskim (16.04.2026)
16 kwietnia 2026 roku w Czytelni Głównej Przemyskiej Biblioteki Publicznej odbyły się dwa spotkania autorsko-promocyjne z Jackiem Łapińskim – prawnikiem z wykształcenia, pisarzem z zamiłowania, a także przedsiębiorcą i nauczycielem. Pierwsze z nich, „Dlaczego warto czytać? Radość życia z pasją”, przeznaczone było dla młodzieży w wieku szkolnym. Uczestniczyli w nim uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Przemyślu. Drugie, zatytułowane „Z uśmiechem Ci do twarzy. Dobry humor to lepsze życie”, było skierowane do czytelników pełnoletnich. Wzięły w nim udział m.in. członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Tym, co natychmiast dało się zauważyć, była bezpośredniość Jacka Łapińskiego. Autor od pierwszych minut spotkania skracał dystans i zachęcał publiczność do interakcji – zadawania pytań czy po prostu mówienia. I chociaż widownia, szczególnie młoda, początkowo podchodziła z rezerwą do tego pomysłu, to po chwili dyskusja toczyła się już w najlepsze.
Przedmiotem obydwu wystąpień autora były zasadnicze kwestie, takie jak szczęście osobiste, radość z życia czy rola szeroko rozumianej kultury, ze szczególnym uwzględnieniem literatury. Z tego powodu – paradoksalnie – spotkanie z młodymi czytelnikami było momentami odrobinę bardziej poważne, niż to z dorosłymi, mającymi własne, sprawdzone recepty na dobre życie.
W zasadzie całe spotkanie z młodzieżą dotyczyło tego, jak ważne jest czytanie książek i jak wiele korzyści przynosi, chociażby w przeciwieństwie do grania w gry czy korzystania z mediów społecznościowych. Jacek Łapiński posiłkował się w tym przypadku głównie swoimi osobistymi doświadczeniami – na przykład tym, że gdyby nie książki, nigdy nie zwiedziłby naszego kraju i nie poznałby tylu fantastycznych ludzi. Nie wspominając o całkiem udanej karierze zawodowej. Poza tym ciągle wracał do tego, jak ważna jest obecnie rola bibliotek w życiu kulturalnym, naukowym i społecznym – zarówno jako instytucji, w której zdobywa się wiedzę, jak i miejsca, w którym wciąż można poznać życzliwych i pomocnych ludzi.
Ponadto Jacek Łapiński wielokrotnie podkreślał, że nie przybył do naszej biblioteki, żeby uczyć ludzi – młodych i dorosłych – jak mają żyć i co mają robić. Zdecydowanie bardziej zależało mu na tym, aby publiczność spędziła czas w dobrym towarzystwie, a po wszystkim udała się w swoją stronę mądrzejsza o nową wiedzę i bogatsza o nowe doświadczenia. I należy przyznać, że swój cel osiągnął.
Bardzo cieszymy się z wizyty Jacka Łapińskiego w naszej bibliotece i gdy tylko nadarzy się następna okazja – zapraszamy ponownie!
Galeria zdjęć