„Magiczna skrzynko, otwórz się! Noc w bibliotece” - zajęcia czytelnicze z wykorzystaniem teatru kamishibai (17.04.2026)

17 kwietnia 2026 r. w Dziale dla Dzieci i Młodzieży PBP odbyło się  spotkanie czytelnicze z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Bachowie. Głównym celem zajęć było zapoznanie dzieci z zasadami korzystania ze zbiorów bibliotecznych i zachęcenie do zapisania się do biblioteki oraz zaprezentowanie różnorodnego i atrakcyjnego pod względem formy i treści księgozbioru.

Uczniowie poznali układ książek na półkach, dowiedzieli się, w jaki sposób wyszukiwać książki i odnajdywać je na bibliotecznych półkach. W zrozumieniu zasad korzystania i wyszukiwania zbiorów pomocna okazała się opowieść kamishibai pt. „Noc w bibliotece” autorstwa Barbary i Tomasza Piątkowskich. Historia rozgrywa się nocą, gdy po zamknięciu drzwi bohaterowie bajek wychodzą z książek i przeżywają niezwykłe przygody. W trakcie opowieści okazuje się, że umiejętność wyszukiwania książek w katalogu komputerowym pomaga bohaterom odnaleźć zagubioną baśń pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”.

Rozmawiano również o zasadach korzystania z biblioteki oraz  zaprezentowano różnorodne i atrakcyjne pozycje z księgozbioru dla dzieci, w tym książki z trójwymiarowymi ilustracjami, ruchomymi okienkami oraz nietypową filcową książkę sensoryczną przedstawiającą historię Czerwonego Kapturka. Dzieci odświeżyły także wiedzę na temat bohaterów znanych bajek i baśni, m.in. Gruffala, Filemona i Bonifacego, Misia Paddingtona, Koziołka Matołka, Misia Uszatka i Kubusia Puchatka.

Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały do pokolorowania zakładki w formie kotka oraz naklejki.

Zajęcia poprowadziła Katarzyna Bednarz-Soja z PBP.

Data publikacji: 21-04-2026 12:41

Na skróty