„Jak Leon polubił siebie” - zajęcia czytelnicze z wykorzystaniem teatru kamishibai

21 kwietnia 2026 r. Dział dla Dzieci i Młodzieży odwiedzili uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Przemyślu, by wziąć udział w zajęciach czytelniczych i poznać zasady korzystania ze zbiorów biblioteki.

Głównym punktem spotkania był teatrzyk kamishibai, dzięki któremu dzieci przeniosły się do świata bajki terapeutycznej Barbary i Tomasza Piątkowskich pt. „Jak Leon polubił siebie”. Historia głównego bohatera – kameleona Leona – stała się inspiracją do rozmowy o niezwykłych cechach tych zwierząt. Uczestnicy z zaangażowaniem wymieniali cechy charakterystyczne kameleonów, takie jak zmianę koloru, niezależnie poruszanie oczami, długi lepki język czy chwytny ogon. Dodatkowo pooglądali książki prezentujące różnorodne gatunki kameleonów.

W dalszej części spotkania dzieci z uwagą wysłuchały historii Leona, który dzięki przyjaźni ze świerszczem Emilem odkrył, jak ważna jest samoakceptacja. Opowieść stała się punktem wyjścia do rozmowy o tym, że każdy z nas ma w sobie coś wyjątkowego i może tym dzielić się z innymi, budując przy tym relacje oparte na życzliwości i wzajemnym wsparciu.

Zainspirowane teatrzykiem i sposobem prezentowania opowieści, dzieci wcielały się w rolę narratorów i podejmowały próby przekładania kart narracyjnych. Nie zabrakło także elementów zabawy – dużym zainteresowaniem cieszyła się gra memory, w której należało odnaleźć pary czytających kameleonów.

Na zakończenie spotkania dzieci wykonały kolorowe zakładki do książek, które z pewnością będą im towarzyszyć podczas kolejnych czytelniczych przygód.

Zajęcia przeprowadziła Katarzyna Bednarz-Soja.

Data publikacji: 28-04-2026 20:54

Na skróty