Wszyscy byliśmy Andersenami – relacja z XII edycji „Andersenady” (24.04.2026)

Tuż po obchodach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, czyli 24 kwietnia, w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyła się XII edycja Turnieju Wiedzy o Baśniach „Andersenada”.

Wzięli w niej udział uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Przemyślu oraz Szkoły Podstawowej im. Ojca Św. Jana Pawła II w Krównikach. Uczestnicy imprezy musieli sprostać licznym wyzwaniom, które zostały podzielone na dwa etapy: szkolny i biblioteczny.

Etap szkolny „Andersenady”

Najpierw, w szkołach, po zaznajomieniu się z wybranymi baśniami Hansa Christiana Andersena, dzieci przystąpiły do wykonania zadań: na przykład przygotowały portrety ulubionych bohaterów czy zdobyły wiedzę na temat życia i twórczości autora. Efekty ich pracy zostały pokazane w formie prezentacji multimedialnych, nierzadko okraszonych komentarzem wychowawcy klasy.

Etap biblioteczny „Andersenady”

Kolejny etap imprezy zakładał wizytę w Przemyskiej Bibliotece Publicznej. Podczas wizyty uczniowie wzięli udział w ekscytujących wyzwaniach, przywodzących na myśl konkretnego bohatera z przeczytanej wcześniej baśni.

Można było odbyć wojskową musztrę i ćwiczyć swoją tężyznę fizyczną niczym Dzielny Ołowiany Żołnierzyk, a także posegregować wymieszane kolorowe piórka, co niejednemu przywiodło na myśl wspomnienia o brzydkim kaczątku. Poza tym dzieci mogły wysłuchać prezentacji o licznych hobby H.Ch. Andersena, a także poobcować z pięknem literatury dzięki baśni odczytanej dla zebranych z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai.

Młodzi czytelnicy zostali sprawnie przeprowadzeni przez różnorodne zadania przez pomysłodawczynię całej imprezy, Małgorzatę Tomków, we współpracy z Panią Kierownik Działu dla Dzieci i Młodzieży Katarzyną Bednarz-Soją oraz Panem Henrykiem Lasko. Na koniec mali miłośnicy baśni zostali zaproszeni do garderoby by choć przez chwilę móc wcielić się w ulubionego bohatera. Za swoje zmagania wszyscy otrzymali nagrody.

W ten oto sposób kolejna „Andersenada” przeszła do historii. Jej uczestnikom serdecznie dziękujemy za wspólne chwile. Zachęcamy do częstego odwiedzania biblioteki i do udziału w kolejnych inicjatywach.

Data publikacji: 06-05-2026 14:15

Na skróty