Co to za zamieszanie na leśnej polanie? Zajęcia czytelniczo-animacyjne dla przedszkoli promujące kampanię „Mała książka – wielki człowiek” w Przemyskiej Bibliotece Publicznej (8 i 14 maja 2026)
Las jest bardzo ciekawym miejscem. Z jednej strony cisza, spokój, szum liści w koronach drzew, z drugiej możliwość poobcowania z naturą, a czasem przyjrzenia się życiu dzikich zwierząt. Na wycieczkę do lasu namawia nas Maria Dek, autorka książki pod tytułem „Przywitanie lata”, stanowiącej wyprawkę czytelniczą w projekcie „Mała książka – wielki człowiek”. Oznacza to że każdy przedszkolak, zapisany do biblioteki i dołączający do tej akcji, może taką publikację dostać w prezencie.
Las wykreowany przez Marię Dek zamieszkują interesujące zwierzątka. Jest pośród nich beztroski żabek Jureczek, piętrząca trudności jaszczurka Grażynka, żwawa koza Fela, czy ostrożna tygrysica Terenia. Zwierzaki spieszą na leśną polanę, każde w swoim tempie i stylu. Przygotowana małpa Zdzisia zabiera ze sobą dokładnie spakowany ekwipunek. Mieści się w nim kompas, mapa, parasol, gitara, latawiec – i kto zliczy, co jeszcze! Z kolei towarzyski dzik Tadzik nie zabiera nic poza dobrym humorem i pozytywnym nastawieniem do świata i każdego napotkanego zwierzątka.
Jak więc widać każdy bohater posiada cechę, która go charakteryzuje, dzięki czemu jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Pytanie jednak brzmi: co się stanie gdy wszyscy spotkają się na leśnej polanie, gdzie pragną wspólnie powitać lato? Czy uda im się ze sobą porozumieć?
Historię z książeczki Marii Dek „Przywitanie lata” poznawały dzieci z Samorządowego Przedszkola w Medyce, które przybyły do naszej biblioteki 8 maja, oraz dzieci z Przedszkola Nr 12 im. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, które pojawiły się u nas 14 maja. Wszyscy zebrani zostali zachęceni do zapisania się do biblioteki i dołączenia do akcji „Mała książka – wielki człowiek”, by móc odebrać swoje wyprawki czytelnicze oraz otrzymać kartę do zbierania naklejek. W myśl hasła przewodniego tegorocznej edycji akcji „Czytaj chwilę!” znaleźliśmy też czas na zapoznanie się z najpiękniejszymi książkami z księgozbioru Działu dla Dzieci i Młodzieży.
Galeria zdjęć