Przemyska Biblioteka Publiczna im. Ignacego Krasickiego wyróżniona w ogólnopolskim konkursie „Mistrz Promocji Czytelnictwa 2025”
29 maja 2026 roku podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień w ogólnopolskim konkursie „Mistrz Promocji Czytelnictwa 2025”, zorganizowanym przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie. W 18. edycji konkursu uczestniczyło 115 bibliotek z całej Polski. Wśród wyróżnionych instytucji znalazła się Przemyska Biblioteka Publiczna im. Ignacego Krasickiego, doceniona za działania na rzecz promocji książki, upowszechniania czytelnictwa oraz rozwijania aktywnego środowiska czytelniczego w regionie.
W uroczystości udział wzięli i wyróżnienie dla biblioteki odebrali: dr Maciej Waltoś, dyrektor Przemyskiej Biblioteki Publicznej, Katarzyna Bednarz-Soja, kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego i Działu dla Dzieci i Młodzieży oraz Agata Pilawa kierownik Działu Udostępniania.
Kapituła konkursu oceniła pięć przedsięwzięć zrealizowanych przez bibliotekę w 2025 roku. Wśród nich znalazły się organizowane przez instytucję: VII Festiwal Książki „Między pokoleniami”, Przemyskie Spotkania z Literaturą Grozy, warsztaty biblioteczne dla osób z niepełnosprawnościami, organizowane przy wieloletniej współpracy z Domem Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta – Caritas w Przemyślu. Uwagę zwróciła również działalność czterech klubów czytelniczych funkcjonujących przy bibliotece, integrujących dzieci, młodzież, rodziny, seniorów oraz osoby z dysfunkcją wzroku. W uzasadnieniu zwrócono również uwagę na bogatą ofertę prelekcji i promocji wydawniczych organizowanych we współpracy ze środowiskami naukowymi i kulturalnymi regionu.
W 2025 roku Przemyska Biblioteka Publiczna zorganizowała 682 wydarzenia przy współudziale 45 partnerów instytucjonalnych. Działania te łączyły promocję czytelnictwa z edukacją kulturalną, integracją społeczną oraz aktywizacją mieszkańców. Przyznane wyróżnienie potwierdza znaczącą rolę Przemyskiej Biblioteki Publicznej w życiu kulturalnym regionu oraz skuteczność podejmowanych inicjatyw w zakresie upowszechniania czytelnictwa.
Otrzymane wyróżnienie stanowi wyraz uznania dla pracy zarówno całego zespołu Przemyskiej Biblioteki Publicznej, jak i licznych partnerów wspierających realizowane przedsięwzięcia, którym bardzo za współpracę dziękujemy. Cieszymy się również, że podejmowane przez przemyską książnicę działania znajdują uznanie na forum ogólnopolskim.
K.BS

